Pranie ekstrakcyjne: Co to jest i dlaczego warto?

Pranie ekstrakcyjne to metoda głębokiego czyszczenia wykładzin i tapicerek, która usuwa zabrudzenia i mikroorganizmy. Sprawdź, dlaczego warto stosować ją regularnie i jak się do niej przygotować.

Pranie ekstrakcyjne — co to jest?

Mężczyzna wykonujący pranie ekstrakcyjne

Zacznijmy od początku, a więc od definicji. Czym jest pranie ekstrakcyjne? Pranie ekstrakcyjne to zaawansowana metoda czyszczenia wykładzin, dywanów oraz tapicerek. Metoda prania ekstrakcyjnego wykorzystuje urządzenia tzw. odkurzacze piorące lub bardziej zaawansowane ekstraktory piorące do głębokiego oczyszczania włókien. Pranie takim sposobem jest powszechnie stosowane zarówno podczas prania tapicerki w gospodarstwach domowych, jak i wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dywanami i wykładzinami. 

Dlaczego warto wykonywać pranie ekstrakcyjne regularnie?

Pranie metodą ekstrakcyjną

Dywany, wykładziny czy tapicerka to idealne środowisko do rozwoju i gromadzenia się różnorodnych mikroorganizmów. Te niekoniecznie są przyjazne dla zdrowia ludzi czy zwierząt. Włókna dywanów i wykładzin mogą być zanieczyszczone bakteriami, które mogą być źródłem infekcji zwłaszcza dla osób o osłabionym układzie odpornościowym. Warto też podkreślić, że wewnątrz może znajdować się również grzybnia pleśni, co także wpływa negatywnie na zdrowie przy długotrwałym oddziaływaniu na nasz organizm. Z tego powodu warto wykonać czyszczenie ekstrakcyjne regularnie. 

Pranie metodą ekstrakcyjną pozytywnie wpływa na estetykę

czyszczenie materiału ekstrakcyjnie

To nie wszystko, bo pranie metodą ekstrakcyjną należy wykonywać regularnie ze względu na walory estetyczne. O co chodzi? Brudna i poplamiona wykładzina od razu rzuca się w oczy. Pranie i odplamianie wykładzin dywanów czy tapicerki musi być wykonywane cyklicznie. Wszystko to po to, by zachować świeży wygląd i zadbać o zdrowie domowników, pracowników czy odwiedzających gości. Regularne pranie metodą ekstrakcyjną pozwoli też na zachowanie trwałości wykładzin i innych materiałów przeznaczonych do prania.

Przygotowanie do czyszczenia ekstrakcyjnego – odkurzanie

Czyszczenie ekstrakcyjne dywanów

Procedura prania ekstrakcyjnego wymaga zaopatrzenia się w niezbędne urządzenia, materiały pomocnicze i odpowiednie detergenty. Przed przystąpieniem do wykonania usługi profesjonalnego prania metodą ekstrakcyjną należy przeprowadzić analizę, jaki materiał mamy trzeba wyczyścić.

Dlaczego to istotne? Wynika to z tego, że istnieją materiały i przedmioty, które wymagają bardziej delikatnego podejścia lub specjalistycznego traktowania. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do czyszczenia dokładnie sprawdzić instrukcje producenta oraz specyficzne właściwości materiału.

Jeśli rodzaj materiału jest już znany i można go prać metodą ekstrakcyjną, czas przystąpić do dokładnego odkurzania. Warto o tym pamiętać. Dokładne odkurzenie może zaoszczędzić w kolejnych krokach wiele czasu. Jeśli oczywiście będzie bardzo dokładne.

Przygotowanie i wykorzystanie roztworu roboczego

Czyszczenie metodą ekstrakcyjną

Można więc przejść do prania. Do prania ekstrakcyjnego będzie potrzebny odkurzacz lub ekstraktor, który posiada specjalne końcówki wraz z dyszami do rozpylania przygotowanego roztworu roboczego i jego zbierania. Kiedy użyć odkurzacza, a kiedy ekstraktora?

Jak przygotować roztwór roboczy do prania metodą ekstrakcyjną? Do przygotowania roztworu roboczego potrzebny będzie preparat Clinex Textile EXT, który trzeba rozcieńczyć w proporcjach 1:5 lub 1:10 (w zależności od zabrudzenia). Dlaczego to ważne, żeby korzystać z profesjonalnego preparatu? Dzięki niemu roztwór poradzi sobie w każdej temperaturze, a także z każdą twardością wody i rozpuści nagromadzony brud, co wiąże się z przeprowadzeniem prania ekstrakcyjnego szybko i dokładnie.

Warto pamiętać, że czyszczenie ekstrakcyjne z Textile EXT to świetny sposób na dywany twarde, które nie uszkodzą się przy tej metodzie. W przypadku dywanów z delikatnych tkanin i z długim włosiem — zdecydowanie lepszym pomysłem będzie szamponowanie wykładzin z użyciem Clinex Textile SHP. Dlaczego? Pranie metodą ekstrakcyjną takich dywanów może nie niestety uszkodzić.

Pranie ekstrakcyjne z użyciem Clinex Textile EXT

Mężczyzna z odkurzaczem ekstrakcyjnym

Roztwór roboczy przygotowany na bazie Clinex Textile EXT trzeba nanieść za pomocą urządzenia ekstrakcyjnego na powierzchnię. By wzmocnić efekt, można wykonać szczotkowanie za pomocą ręcznej szczotki z miękkim włosiem. Kolejnym etapem jest zebranie nieczystości za pomocą ekstraktora. Tę czynność trzeba wykonać bardzo dokładnie po to, aby zabrać jak najwięcej zanieczyszczeń z czyszczonej powierzchni.

Co, jeśli plamy nie chcą się usunąć?

Może zdarzyć się tak, że plamy na dywanie czy tapicerce zostaną. Co w takiej sytuacji? Przede wszystkim warto zwiększyć koncentrację produktu i wykonać czyszczenie ekstrakcyjne punktowe. W zdecydowanej większości przypadków — takie działanie okaże się skuteczne. Co, jeśli plamy dalej zostają? Z trudnymi plamami doskonale poradzi sobie niezawodny Clinex Anti-Spot. Dzięki swoim właściwościom odplamiającym usuwa nawet najtrudniejsze plamy np. po tuszu. Jak korzystać z tego preparatu? Na zlokalizowaną plamę trzeba rozpylić Clinex Anti-Spot, a następnie poczekaćaż preparat zareaguje. W następnym kroku, za pomocą czystej ścierki trzeba usunąć rozpuszczone zabrudzenia.

Osuszanie materiału po praniu ekstrakcyjnym

Ważną kwestią po ekstrakcyjnym praniu jest całkowite osuszenie pranego materiału. Jak to zrobić? Warto zapatrzyć się w dedykowane wentylatory. Te urządzenia położone na pranej powierzchni wspomagają proces schnięcia pranych materiałów. Warto więc zadbać o odpowiednie warunki podczas osuszania. Oprócz wentylatorów przyda się też odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza. 

Zobacz odcinek ClinexEDU o profesjonalnym czyszczeniu wykładzin biurowych

Pranie dywanów i tapicerki metodą ekstrakcyjną jest bardzo efektywne. Warto jednak najpierw dobrze się do niego przygotować i sprawdzić, czy tkaniny nie są za delikatne, bo w takiej sytuacji zamiast prania, lepiej przeprowadzić szamponowanie. Po więcej informacji zapraszamy do naszych innych artykułów.

Zobacz też:

Przejdź do bazy wiedzy