Okap kuchenny pełni bardzo ważną rolę w każdej kuchni. To dzięki niemu powietrze jest czyste i wolne od nadmiaru wilgoci. Aby proces wentylacji przebiegał bez zakłóceń, okap trzeba regularnie myć. Czyszczenie okapu to jeden z najtrudniejszych etapów porządkowych w każdej kuchni. Wszystko z powodu rodzaju brudu, jaki kumuluje się na kratkach wentylacyjnych. Jak sobie z nim poradzić? Jak wyczyścić okap z tłuszczu?
Jak wyczyścić okap? Z artykułu dowiesz się:
- Jak wyczyścić tłusty okap w kilka minut?
- Dlaczego czyszczenie okapu kuchennego jest ważne?
- Jakie rodzaje okapów kuchennych stosujemy w gastronomii?
- Jakie są rodzaje filtrów w okapach kuchennych?
- O czym warto wiedzieć, mając okap z filtrem węglowym?
- Czym wyczyścić okap ze stali nierdzewnej?
Okap kuchenny w gastronomii
Tłuszcz z oparów oraz kurz z powietrza tworzy trudną do usunięcia warstwę brudu. W obiektach gastronomicznych okapy są szczególnie narażone na tego typu zanieczyszczenia. Gotowanie potraw przez cały dzień na wysokim ogniu sprawia, że filtr szybko ulega zabrudzeniu. W przypadku, kiedy zaniedbamy regularne mycie filtra powietrza, powstanie trudna do usunięcia powłoka. W konsekwencji może dojść do zapchania filtra, co będzie skutkowało nieprawidłową wentylacją pomieszczenia. Warto więc pamiętać o tym, by czyścić okap kuchenny przy codziennych porządkach.
Rodzaje okapów gastronomicznych
Okapy gastronomiczne, to szeroka gama produktów. Różnią się od okapów instalowanych w domowych kuchniach budową, rozmiarem, ale przede wszystkim funkcjonalnością i wytrzymałością. Okapy, czyli inaczej wyciągi gastronomiczne, najczęściej produkowane są ze stali nierdzewnej, która jest wytrzymała i łatwa w czyszczeniu. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w wymienne filtry i podświetlenie fluorescencyjne.
Na rynku dostępne są modele przyścienne i centralne o różnej budowie: skośne, skrzyniowe czy trapezowe. Okapy przemysłowe przyścienne montowane są, gdy ciąg kuchenny znajduje się przy ścianie, a centralne gdy wentylacja znajduje się na środku pomieszczenia. Okapy możemy podzielić również ze względu na sposób działania.
Rodzaje okapów według sposobu działania:
- wyciągowe, których głównym celem jest wyciąganie oparów zawierających tłuszcz;
- nawiewno-wyciągowe, które usuwają zanieczyszczone powietrze i nawiewają świeże, dzieli się je na:
- indukcyjne – przechwytują zanieczyszczenia do przefiltrowania, powietrze nawiewane jest w kierunku filtrów;
- kompensacyjne – nawiewają z zewnątrz czyste powietrze;
- kompensacyjno-indukcyjne, łączące funkcje dwóch powyższych rodzajów.
Istnieją przy tym trzy główne rodzaje okapów nawiewno-wyciągowych:
- modele ze strumieniem indukcyjnym,
- modele ze strumieniem kompensacyjnym,
- modele ze strumieniem indukcyjnym i kompensacyjnym.
W okapach indukcyjnych powietrze nawiewane jest w kierunku filtrów (łapaczy tłuszczu). W rozwiązaniu tym przepływ wyciąganego powietrza w kierunku przewodów wyciągowych jest zintensyfikowany. W okapach kompensacyjnych powietrze nawiewane jest do pomieszczenia. Świeże powietrze bezpośrednio do strefy pracy w kuchni przepływa przez perforowaną ścianę czołową. Okapy indukcyjno-kompensacyjne łączą w sobie oba rozwiązania.
Wyciąg wykorzystywany jest, gdy okap kuchenny możemy podłączyć do kanału wentylacyjnego. Takie rozwiązanie daje możliwość przefiltrowania wszystkich oparów i usunięcia ich na zewnątrz. W okapach bez wentylacji stosuje się pochłaniacze kuchenne, za pomocą których filtrowane są opary unoszące się nad kuchnią.
Jakie rodzaje filtrów stosowane są w okapach?
W okapach kuchennych stosuje się różne rodzaje filtrów, wśród których należy wyróżnić trzy główne rodzaje: przeciwtłuszczowe (pochłaniacze tłuszczu), filtry pochłaniające zapach i filtry labiryntowe.
Głównym zadaniem filtrów przeciwtłuszczowych jest wyłapywanie tłuszczu. Najczęściej wykonane są one z flizeliny lub metalu. Pochłaniaczami zapachów kuchennych są w głównej mierze filtry węglowe. W rozwiązaniach dla gastronomii często spotyka się również filtry labiryntowe, które tworzą odpowiednio uformowane blachy nierdzewne. W jaki sposób działają? Zaciągane powietrze, trafiając między kolejne warstwy blach, osadza na nich drobiny wodno-tłuszczowe. To prawdziwe łapacze tłuszczu – wychwytują kropelki tłuszczu znajdujące się w parze wodnej.
Okap z filtrem węglowym – o czym musisz pamiętać?
Kiedy zaniedbamy okap, może dojść do zaburzenia procesu wentylacji, co ma negatywny wpływ na zdrowie pracowników kuchni. Jeśli mamy okap z filtrem węglowym, należy go regularnie wymieniać (max. co 4 mc). Przy każdej wymianie filtra niezbędne jest gruntowne czyszczenie okapu. W tym celu warto wyposażyć się z profesjonalne środki do mycia. Należy pamiętać, że okapy wyposażone w filtr węglowy to najczęściej pochłaniacze, które nie są połączone z kanałem wentylacyjnym. Dlatego częsta wymiana filtra jest tak ważna. Aczkolwiek można stosować filtr węglowy w okapach z wyciągiem wentylacyjnym, co zwiększa jego wydajność o blisko 20%.
Czym czyścić okap do kuchni?
Większość okapów gastronomicznych wykonanych jest ze stali nierdzewnej. Czym czyścić inox? Oczywiście odpowiednio dostosowanymi preparatami. Marka Clinex oferuje szeroki wybór jeśli chodzi o profesjonalne środki czystości dla punktów gastronomicznych i nie tylko. Dzięki nim czyszczenie okapu ze stali nierdzewnej stanie się proste i niezwykle szybkie. W tej roli świetnie sprawdzi się Clinex Fast Gast. Dostępny w wygodnej butelce ze spryskiwaczem pozwala skutecznie dozować gotowy preparat, docierając nawet do trudno dostępnych miejsc. Wykazuje silne działanie odtłuszczające, dzięki czemu doskonale usunie tłuste i olejowe zabrudzenia. Sprawdzi się zarówno przy codziennych porządkach w kuchni oraz jako preparat na uporczywy tłuszcz jak i brud z okapu.
Jak wyczyścić okap z tłuszczu?
Zanim podejdziemy do procesu czyszczenia, należy odłączyć urządzenie od źródła zasilania. Następnie usuwamy z okapu kratkę oraz wyjmujemy filtr. Spryskujemy preparatem zabrudzoną powierzchnie i odczekujemy chwilkę, aż środek rozpuści tłuszcz oraz inne zabrudzenia. Następnie dokładnie wycieramy pozostałości szmatką z mikrofibry, nie zapominając o wszelkich zakamarkach i szczelinach. Niektóre okapy wyposażone są w wymienne filtry, inne wymagają ich czyszczenia. Kratka to najsilniej zabrudzona powierzchnia okapu, a jej czyszczenie zwykle zajmuje najwięcej czasu. Dobrze więc sięgnąć po preparat Clinex GreaseOff, który doskonale poradzi sobie z silnymi tłustymi zabrudzeniami. To niezawodny środek o świetnych właściwościach odtłuszczających.
Jak wyczyścić tłusty okap w kilka minut? Czy to możliwe?
Każdy, kto choć raz zmagał się z silnie zabrudzonym okapem, wie, że wyczyszczenie go to nie łatwe zadanie. Szczególnie uporczywy jest brud zebrany na kratce. Czy można go wyczyścić w kilka minut? Jeśli nie masz czasu na godzinne kąpiele kratki w roztworze gorącej wody z płynem do naczyń, zastosuj Clinex GreaseOff. Wystarczy obficie spryskać kratkę środkiem i pozostawić na kilka minut. W tym czasie jego aktywne składniki całkowicie rozpuszczą tłuszcz oraz zabrudzenia, które staną się łatwe do usunięcia. Doskonale radzi sobie również z plamami ropopochodnymi i z powodzeniem można go stosować do czyszczenia silników. W przypadku silnie zabrudzonego okapu warto zastosować obydwa preparaty, przy czym Clinex GreaseOff, jako środek doczyszczający.
Z czego zbudowane są okapy gastronomiczne?
Okapy kuchenne mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Każdy materiał wymaga zastosowania innej techniki czyszczenia oraz odpowiednich środków czyszczących. W gastronomii najbardziej pożądanym materiałem jest oczywiście stal nierdzewna. Inox, czyli stal kwasoodporna wykorzystywana w produkcji wyposażenia gastronomicznego, może mieć różne odmiany. W zależności od zawartości chromu i niklu odmiany te mają swoje oznaczenia. Jak wyczyścić stal nierdzewną? Dobierając preparaty czyszczące, warto stawiać na bezpieczne i sprawdzone środki. Czym czyścić chrom, a jak wyczyścić aluminium? Zarówno preparat Clinex GreaseOff, jak i Clinex Fast Gast będą tutaj bezpiecznym środkiem czyszczącym.
Czyszczenie obudowy okapu, czyli czym wyczyścić okap ze stali nierdzewnej?
Jak czyścić stal nierdzewną? Stal nierdzewna jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu czystości. Niemniej jednak nieumiejętne jej czyszczenie może pozostawiać nieestetyczne smugi. Zatem jak czyścić okap ze stali nierdzewnej? Z wykorzystaniem preparatów marki Clinex czyszczenie tego typu powierzchni to pestka! Clinex Fast Gast wykazuje doskonałe właściwości emulgujące, dzięki czemu czyszczenie stali nierdzewnej jest wyjątkowo przyjemne i proste. Wystarczy spryskać powierzchnie preparatem i po kilku chwilach wytrzeć miękką ściereczką z mikrofibry. Pozostawienie powierzchni wilgotnej może spowodować powstanie smug, dlatego też stal nierdzewną zawsze trzeba wycierać do sucha. Dokładne wyszorowanie suchą szmatką sprawi, że stal nabierze blasku i okap będzie błyszczał niczym nowo kupiony!