W pielęgnacji sprzętów kuchennych ważna jest systematyczność i przestrzeganie kilku ważnych zasad. Regularne mycie płyty indukcyjnej po każdym gotowaniu sprawia, że czynność ta jest łatwa i nie powinna przysparzać problemów. Odpowiednie dbanie o delikatną powierzchnię płyty gwarantuje jej długą żywotność i bezpieczeństwo.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak czyścić płytę indukcyjną?
- Jakie są podstawowe zasady dotyczące mycia indukcji?
- Jak dbać o płytę indukcyjną na co dzień?
Kuchenka indukcyjna w profesjonalnej kuchni
Kuchnie indukcyjne może nie są tak popularne w gastronomii, jak gazowe, ale nie są rzadkością. Mają wielu zwolenników, a ich modele przenośne doskonale sprawdzają się m.in. w food truckach, czy niewielkich barach. Są dużo bardziej efektywne – ciepło ze źródła przekazywane jest bezpośrednio do naczynia, co przyczynia się do mniejszego zużycia energii. Są też bezpieczne – ryzyko oparzenia jest dużo niższe niż w kuchniach gazowych. Jedną z niewątpliwych zalet korzystania z kuchni indukcyjnej w restauracji jest też łatwość, z jaką można utrzymać ją w czystości. Mycie płyty indukcyjnej nie powinno przysparzać kłopotów, gdy zastosujemy się do kilku zasad.
Jaki wybrać środek do czyszczenia płyt indukcyjnych?
Najczęstszymi zabrudzeniami powstającymi na kuchenkach podczas gotowania są plamy z tłuszczu. Istotne jest, aby usuwać je na bieżąco, zaraz po zakończeniu używania kuchni. Zaschnięty i przypalony tłuszcz dużo trudniej jest wyczyścić.
Czym myć płytę indukcyjną? Oczywiście, jeśli nie ma silnych zabrudzeń, wystarczy po prostu przetarcie płyty nawilżonym wodą ręcznikiem papierowym. Ale podczas intensywnego gotowania nie unikniemy tłustych plam i przypaleń – wtedy stosujemy preparaty odtłuszczające. Nie powinny jednak zawierać drobinek ściernych, aby nie zarysować powierzchni. Do mycia płyt indukcyjnych zastosować możemy także ocet i rozpuszczoną w wodzie sodę oczyszczoną.
Jak wyczyścić kuchenkę indukcyjną w bezpieczny sposób?
Podstawową zasadą przed przystąpieniem do czyszczenia jest wyłączenie kuchenki i odczekanie aż płyta ostygnie. Należy też zdjąć z niej wszystkie naczynia. Kolejnym ważnym etapem jest usunięcie z powierzchni płyty resztek jedzenia lub większych zabrudzeń za pomocą np. ręcznika papierowego. Takie pozostałości, czasami twarde, mogą spowodować powstanie zarysowań na płycie.
Kolejnym etapem czyszczenia jest zastosowanie środka odtłuszczającego. Polecamy gotowy do użycia preparat do usuwania wszelkich tłustych zbrudzeń – Clinex Fast Gast. Płyn, dzięki zdolności do emulgowania tłuszczu, rozpuszcza silne i uporczywe zabrudzenia olejowo-tłuszczowe i przypalone resztki jedzenia. W celu oczyszczenia kuchenki należy bezpośrednio na powierzchnię płyty nanieść preparat odłuszczający i odczekać około minuty do rozpuszczenia zabrudzeń.
Nanoszenie środka do czyszczenia ułatwi wygodny spryskiwacz, który jest prosty w użyciu i gwarantuje precyzję dozowania. Gdy zabrudzenia się rozpuszczą, należy za pomocą czystej miękkiej szmatki przetrzeć powierzchnię płyty i wypolerować ją do sucha – nie musimy martwić się o zacieki i smugi. Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo silne, zaleca się, aby cały proces powtórzyć. Preparat jest bardzo skuteczny i bezpieczny dla czyszczonych powierzchni.
Czy czyścimy płytę z lekkich zabrudzeń tylko wilgotną szmatką, czy tez używając specjalnych środków do czyszczenia płyty indukcyjnej, pamiętajmy, aby po umyciu płyty, wytrzeć ją do sucha.
Co zrobić w przypadku przypalonej płyty indukcyjnej od garnka?
Używając płyty indukcyjnej w profesjonalnej kuchni nie unikniemy sytuacji, gdy na płycie pojawią się przypalone ślady od garnków. Jak je wyczyścić? Jeśli ślad ten jest tylko przebarwieniem, spróbujmy przetrzeć go wodą lub środkiem do czyszczenia. Jeśli ślad po garnku powstał w wyniku przypalenia warto spróbować użyć skrobaka do płyt indukcyjnych.
Czym czyścić indukcję?
Czyszcząc płytę indukcyjną, powinniśmy pamiętać, aby używać w tym celu miękkich ściereczek, najlepiej z mikrofibry i unikać szorstkich gąbek czy druciaków. Powierzchnia płyty jest delikatna i łatwo ją zarysować. Porysowana płyta indukcyjna jest nie tylko nieestetyczna, ale też, gdy rysy są głębokie, nie nadaje się do dalszego użytkowania. Pod wpływem wysokiej temperatury pęknięcia mogą się pogłębiać i powodować powstawanie kolejnych. A na bardzo zniszczonej płycie nie można już gotować ze względu na ryzyko zwarcia spowodowanego przeniknięciem do środka wilgoci. Możemy zapobiegać dużym zniszczeniom, usuwając małe rysy ze szklanej powierzchni za pomocą preparatu do usuwania rys na płycie indukcyjnej, czy też domowymi sposobami – silnie wybielającą pastą do zębów, woskiem, bananem, czy pastą z sody oczyszczonej.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Jeśli zabrudzenia nie są szybko, na bieżąco usuwane, zasychają i pozbycie się ich może stać się problematyczne. Dobrze, gdy wyposażymy się w specjalny skrobak do indukcji, który może pomóc w czyszczeniu takich wyjątkowo trudnych, przypalonych zabrudzeń. Należy jednak korzystać z niego ostrożnie, aby nie uszkodzić płyty.
Pamiętajmy, że nie powinno się używać płyty indukcyjnej, dopóki nie zostaną usunięte z niej wszystkie zabrudzenia. Regularne czyszczenie przedłuża jej sprawność i utrzymuje wydajność.