Bezpieczny i zdrowy pracownik to nadrzędny cel każdego przedsiębiorcy. W przypadku branży utrzymania czystości, czynników wpływających na wyższy poziom ryzyka wystąpienia urazów, chorób zawodowych jest więcej. Dlatego też, ważne jest, aby firmy sprzątające zapewniały swoim pracownikom odpowiednie środki ochrony i wsparcie w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów. W tym artykule będziemy analizować niektóre z najważniejszych zagrożeń związanych z bezpieczeństwem pracowników działu utrzymania czystości i omówimy kroki, jakie firmy mogą podjąć, aby zapewnić swoim pracownikom bezpieczne i zdrowe miejsce pracy.
Historia, z życia firmy.
Rano dzwoni telefon. „Szefie, nie przyjdę dziś do pracy, bo wyskoczyła mi na dłoniach alergia, całe są spuchnięte” – czy zdarzyło Wam się słyszeć takie słowa od pracownika mającego styczność ze środkami czyszczącymi? I to w momencie, kiedy pracy jest mnóstwo, a wykruszenie się tej jednej osoby powoduje niemałą dezorganizację w dziale? Zapewne nie raz. Może to mieć miejsce zarówno w kuchni, restauracji, jak i dziale housekeepingu. Często powoduje konieczność dłuższego leczenia, a co za tym idzie, przebywania pracowników na zwolnieniu lekarskim. Co można zrobić, aby zapobiec takim sytuacjom, a pracownik był bezpieczny?
Przede wszystkim, należy mieć opracowane odpowiednie procedury bezpieczeństwa użytkowania środków chemicznych służących do czyszczenia i sprzątania, a pracownicy powinni znać instrukcję ich obsługi oraz czytać etykiety, na których mogą być umieszczone piktogramy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest to kwestia i często bagatelizuje ten etap. Nic bardziej mylnego. Stosując się do odpowiednich zasad, można uniknąć ryzyka wielu zagrożeń. I nie chodzi tu tylko o alergię. Mogą to być także podrażnienia czy oparzenia skóry. Należy zachować wszelkie środki ostrożności, takie jak stosowanie odzieży ochronnej czy używanie tylko urządzeń w dobrym stanie technicznym. Niemniej ważne jest stosowanie odpowiednich środków, które są profesjonalne i dostosowane do czyszczenia konkretnych przedmiotów czy powierzchni.
Odpowiednie narzędzia i środki – zapewniające bezpieczeństwo pracownika
Należy również pamiętać, że nadal żyjemy w dobie pandemii COVID-19, więc ciągle kluczową kwestią jest zachowanie odpowiednich procedur chroniących pracowników przed zarażeniem koronawirusem. Są to zarówno środki ochrony osobistej, jak maski czy rękawice, ale także odpowiednie preparaty do dezynfekcji rąk czy do czyszczenia powierzchni.
Przy doborze środków czyszczących należy zwrócić uwagę, czy producent dba o zdrowie użytkowników. Marka Clinex wprowadziła znak „Safe for You I Safe for Earth”, świadczący o obraniu przez nią kursu na bezpieczeństwo pracowników, ale także środowiska naturalnego. Daje to gwarancję bezpieczeństwa stosowania ich preparatów przez użytkowników. Czym przejawia się hasło „Safe for You”? Produkty Clinex to:
- Bezpieczeństwo dla skóry – zawierają substancje chemiczne w ilości, która nie zagraża uszkadzaniu bariery lipidowej skóry,
- Bezpieczeństwo dla dróg oddechowych – zawierają substancje chemiczne w ilości, która nie zagraża uszkadzaniu nabłonka układu oddechowego,
- Brak mutagennych składników – pozbawione są substancji powodujących zmiany w komórkach organizmów oraz powodujących występowanie mutacji genetycznych,
- Brak ryzyka spowodowania alergii wziewnej – zawierają substancje chemiczne w ilości, które nie wywołują alergii wziewnej.
Jakie produkty są najchętniej wybierane i stosowane przez firmy z branży HoReCa?
„Do ręcznego mycia naczyń polecamy Clinex Hand Wash Balsam. Skutecznie usuwa tłuszcz i zabrudzenia zarówno w ciepłej, jak i zimnej wodzie, ale przede wszystkim zawiera ekstrakt z aloesu i glicerynę, które skutecznie chronią i nawilżają skórę dłoni. Produkt jest testowany dermatologicznie i zauważyliśmy jego wysoką tolerancję przez skórę. Jego użytkownicy chwalą sobie brak właściwości drażniących i uczulających. Kompozycja zapachowa balsamu nie zawiera alergenów”. – mówi specjalista z firmy Clinex.
Podczas sprzątania pokoi, łazienek i powierzchni wspólnych najlepiej sprawdzą się:
- Pianka do mycia szyb Clinex Glass Foam, która posiada Świadectwo Jakości Zdrowotnej wydane przez Państwowy Zakład Higieny,
- Płyn do higienicznej dezynfekcji rąk Clinex DEZOSept Plus, który działa bakteriobójczo, grzybobójczo oraz wirusobójczo. Zawiera on glicerynę, dzięki czemu nie wysusza skóry dłoni,
- Preparat do mycia sanitariatów i łazienek Clinex W3 Active Bio na bazie kwasu cytrynowego, który również posiada Świadectwo Jakości Zdrowotnej wydane przez Państwowy Zakład Higieny.
- Produkty z linii Clinex Green z europejskim certyfikatem Ecolabel.
Jeśli używamy odpowiednich, profesjonalnych środków chemicznych przy jednoczesnym stosowaniu się do ogólnych zasad BHP, praca z produktami do sprzątania i czyszczenia staje się łatwa i bezpieczna. Ważne jest, aby zapobiegać, a nie leczyć.