Jak myć okna, by skutecznie usunąć z nich wszelkie zabrudzenia bez smug i zacieków? Duża ilość okien w lokalach usługowych, zakładach przemysłowych, restauracjach i hotelach wymaga dobrego planu działania. Warto skoncentrować się zarówno na technice mycia, jak też wyborze odpowiednich środków. Czyste szyby wpływają na ogólny pozytywny wizerunek firmy. Znacznie przyjemniej spędza się czas w restauracji, gdy nic nie ogranicza nam widoku na zewnątrz. Czym myć okna bez smug? Jak odpowiednio zaplanować proces czyszczenia dużej ilości szyb?
Jak myć okna? – Z tekstu dowiesz się:
- Jakie czynniki niekorzystnie wpływają na okna w lokalach przemysłowych i gastronomicznych?
- Jak wybrać odpowiedni płyn do mycia okien na trudne zabrudzenia?
- Jakie są techniki mycia okien i która sprawdzi się najlepiej?
- Czy możliwe jest mycie okien bez smug?
Skąd te zabrudzenia?
Na czystość okien wpływ ma wiele czynników, nie zawsze zależą one bezpośrednio od człowieka. Od zewnątrz na szybach osadza się pył, pochodzący z zanieczyszczonego powietrza. Zacieki powstają na skutek opadów deszczu i śniegu. Na oknach dostrzec możemy także odchody ptaków i pozostałości po owadach. Dodatkowo zabrudzenia wzmaga silne słońce. Od wewnątrz z kolei w lokalach gastronomicznych i przemysłowych na powierzchniach szyb osadza się tłuszcz. Dlatego płyn do mycia okien musi charakteryzować się bardzo wszechstronnym działaniem. Powinien czyścić, ale też odtłuszczać, jak Clinex Fast Plast do ram okiennych. Za to Clinex Fast Gast sprawdzi się w przypadku tłustych zabrudzeń, spotykanych często np. w gastronomii.
Czym najlepiej myć okna? Dobierz środek zależnie od pomieszczenia
Warto podkreślić, że w każdym lokalu możemy potrzebować innych preparatów. Dla przykładu w punktach gastronomicznych na oknach może osadzać się tłuszcz. Wymaga to zastosowania preparatów silnie odtłuszczających, jak wspominany już Clinex Fast Gast. W hotelowych pokojach raczej spotkamy się z osadem wywołanym przez kurz i opady, a także ze śladami dłoni pozostawionymi przez gości. Tutaj sprawdzi się wszechstronny Clinex Glass Foam. Witryny w sklepach wymagają zastosowania produktu, który nie tylko usunie kurz i osad opadowy, ale także liczne odciski dłoni. W takich miejscach często musimy przecierać powierzchni szklane, aby zachowywały nienaganny wygląd. Dobrze więc wyposażyć się w profesjonalny preparat do mycia okien.
Jak myć okna wielkopowierzchniowe?
Najbardziej problematyczne są okna wielkopowierzchniowe, z którymi spotykamy się w restauracjach czy sklepach. Ogromne, przeszklone witryny wymagają zastosowania specjalnych, silnie skoncentrowanych preparatów. Marka Clinex Glass ma tutaj wiele propozycji, które ułatwią pielęgnację tego typu powierzchni. Warto także podkreślić, że w przypadku dużych powierzchni mycie okien bez smug wymaga zastosowania nie tylko specjalnych preparatów, ale i narzędzi. Niezbędny będzie szeroki ściągacz, który skutecznie usunie pozostałości i pozostawi szybę czystą i bez smug.
Jak myć okna? Skuteczny płyn do mycia okien i…
Profesjonalny płyn do mycia okien różni się od uniwersalnych środków do użytku domowego. Przede wszystkim ma bardziej skoncentrowaną formułę, która umożliwia usunięcie trudniejszych zabrudzeń. Jak umyć okna, aby usunąć brud, tłuszcz, olej, insekty i kurz? Na pewno należy wybrać środek o wszechstronnych działaniu, który dodatkowo zabezpieczy powierzchnię przed osadzaniem się kurzu. Co więcej, ważne są też inne okoliczności czyszczenia szklanych powierzchni. Skuteczne usunięcie zabrudzeń nie gwarantuje krystalicznej czystości. Istnieje ryzyko pojawienia się smug i zacieków. Pięć sprawdzonych sposobów powinno rozwiązać ten problem.
Po pierwsze, odpowiednia pora dnia
Zastanawiając się, czym myć okna, trzeba też wybrać odpowiednią porę dnia. Powinien być to pogodny dzień, jednak bez upałów. Promienie słoneczne powodują, że woda szybko wysycha, co skutkuje pojawieniem się zacieków. A jak myć okna zimą? O tej porze roku trudno o pogodne dni, zazwyczaj temperatura osiąga minusowe wartości. Mróz nie sprzyja myciu okien. Woda zamarza i tym samym zwiększa ryzyko pękania szyb. Wnika też w trudniej dostępne miejsca, w tym w uszczelki. Efektem jest rozszczelnienie okien oraz utrata ich właściwości termoizolacyjnych. Zatem latem okna myjemy w mniej słoneczne dni, zimą, kiedy temperatura wzrasta powyżej 0 st. Celsjusza.
Po drugie, dobre solidne przygotowania okien do mycia
Okna w biurze, restauracji czy hotelu zazwyczaj mają osłony okienne – żaluzje i rolety. Należy je zdemontować, aby ułatwić sobie dostęp do okien. Ma to też wpływ na jakość i dokładność czyszczenia. Z ram okiennych i parapetów usuwamy kurz. Wykorzystujemy do tego suchą i miękką szmatkę, np. z mikrofibry. Odpowiednio sprawdza się też odkurzacz, który przyśpiesza proces usuwania zabrudzeń. Nie zaleca się stosowania szorstkich gąbek, ponieważ rysują szyby.
Po trzecie, profesjonalny płyn do mycia okien
Mycie okien bez smug to w bardzo dużym stopniu zasługa odpowiednio wybranego płynu do szyb. Musi być on przystosowany do szklanych powierzchni, narażonych na różne rodzaje zabrudzeń. Wszechstronnym działaniem wykazuje się m.in. płyn do mycia szyb Clinex Glass Foam. Usuwa brud i zaschnięty tłuszcz, nie pozostawia również smug i zacieków. Formułę uzupełniają składniki antystatyczne, które zabezpieczają szyby przed ponownym osadzaniem się zabrudzeń. W przypadku szczególnie trudnych, tłustych plam używamy Clinex GreaseOff, wykazującego właściwości odtłuszczające. Przy myciu szyb dobrze sprawdzają się też uniwersalne preparaty do mycia powierzchni, jak Clinex Blink.
Po czwarte, niezbędne akcesoria pomocnicze
Zastanówmy się, czym najlepiej myć okna. W pierwszym etapie przydaje się miękka szmatka i odkurzacz. W kolejnych potrzebować będziemy wiaderka z wodą, suchą ściereczkę i gąbkę do mycia na mokro. To podstawowe narzędzia pomocnicze. Smugom skutecznie zapobiega ściągacz do szyb, który usuwa z nich nadmiar wody. Mycie okien usprawniają też myjki parowe. W przypadku takiego sprzętu przydaje się płyn do mycia okien w formie koncentratu. To, czym najlepiej myć okna, zależy więc od wielu czynników. Płyn do mycia okien powinien być dostosowany do wybranej metody. Sprzęt z kolei musi być bezpieczny dla delikatnych powierzchni.
Po piąte, mycie ram i framugi
Poszczególne elementy okien myjemy zawsze we właściwej kolejności. Zaczynamy od ram i framug, aby w kolejnym etapie nie zabrudzić szyb. Wykorzystać możemy do tego uniwersalny płyn Clinex Fast Gast lub Clinex GreaseOff. Nanosimy go bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię. Clinex GreaseOff stosowany jest także do usuwania plam, które powstały na skutek działania ropopochodnych produktów. Poradzi więc sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami, powstającymi szczególnie po stronie zewnętrznej okna.
Jak umyć okna, na których zebrał się kurz?
Wspomnieliśmy o najlepszych porach na mycie okien latem i zimą. Warto także podkreślić, że okien nie wolno wycierać „na sucho” przed myciem. Nawet jeśli zalega na nich ogromna ilość kurzu, pod żadnym pozorem nie wolno go wycierać suchą ścierką czy ręcznikiem papierowym. Kurz to zazwyczaj drobinki piasku, które mogą trwale porysować szkło, co wpłynie nie tylko na jego estetykę, ale także i trwałość. W przypadku silnego zabrudzenia warto sięgnąć po Clinex Glass Foam. Pianka skutecznie zwiąże drobinki i pozwoli na ich bezpieczne usunięcie. Dzięki składnikom antystatycznym zapobiegnie ponownemu osadzaniu się kurzu, pozostawiając krystalicznie czyste szyby na dłużej.
Najczęstsze błędy podczas mycia okien
Dzięki naszym poradom masz już wiedzę, jak skutecznie myć okna. A czego nie robić? To zestawienie przybliży ci najczęstsze błędy, których warto się wystrzegać, jeśli zależy nam na czystych i wypolerowanych szybach:
- mycie okien w słoneczny dzień;
- przecieranie na sucho przed zasadniczym myciem – to może spowodować uszkodzenie szyb przez drobne drobinki, które nagromadziły się na powierzchni;
- korzystanie z niesprawdzonych środków czyszczących – profesjonaliści z branży zgodzą się, że używanie dobrych produktów, na przykład marki Clinex, gwarantuje uzyskanie pożądanego efektu;
- nieprawidłowa kolejność prac – nie zostawiajmy czyszczenia ram i framug na koniec, aby nie zabrudzić w kolejnym etapie szyb;
- nieczyszczenie narzędzi – pamiętajmy o tym, by zużyte ściereczki i myjki często i dokładnie płukać czystą wodą lub całkowicie wymieniać;
- nieprawidłowe polerowanie – do tego etapu używamy często uniwersalnych, białych ręczników papierowych; są one niezawodnym pomocnikiem podczas sprzątania, ale nie podczas mycia okien; tu o wiele lepiej sprawdzi się ściereczka z mikrofibry.
Profesjonalne mycie okien – kiedy warto zatrudnić profesjonalistów?
Jeśli powierzchnia twojego przedsiębiorstwa jest duża, zapewne budynek posiada sporo okien, których pracownicy nie są w stanie wyczyścić sami. Umycie jednego okna zajmuje około pół godziny. Firmy decydują się na korzystanie z usług firm sprzątających właśnie po to, by zaoszczędzić czas i mieć pewność, że ich pracownicy oraz klienci zawsze będą przebywali w czystych wnętrzach.
Niektóre witryny są bardzo duże – firma sprzątająca powinna być przygotowana na mycie dużych okien, które wymagają wykorzystania drabiny. Doświadczonemu pracownikowi taki proces nie zajmie tak dużo czasu, a efekt na pewno będzie zadowalający.
Warto zweryfikować, z jakich środków czyszczących i narzędzi korzysta firma sprzątająca. Jeśli są to produkty marki Clinex, możesz być pewien, że usługa zostanie wykonana za pomocą profesjonalnych płynów, które nie pozostawiają smug i ułatwiają dokładną i szybką pracę.
Jak myć okna – Podsumowanie
- Na szybach okien osadza się nie tylko kurz, ale też olej, szczególnie w lokalach gastronomicznych.
- Do usuwania trudnych zabrudzeń używamy płynu o właściwościach czyszczących, odtłuszczających i antystatycznych.
- Nie myjemy okien przy silnym słońcu i podczas mrozów.
- Do mycia szyb możemy użyć miękkiej ściereczki lub gąbki oraz ściągacza do wody.
- Pamiętamy o kolejności mycia poszczególnych elementów okien. Najpierw framugi i ramy, później szyby.