O podłodze drewnianej marzy wielu z nas. Dodaje ona wnętrzu ciepła i przytulności. Jest odpowiednia zarówno do pomieszczeń utrzymanych w stylu klasycznym, jak i pomieszczeń w stylu nowoczesnym. Drewniana podłoga wymaga cierpliwości w pielęgnacji, ale odpowiednio „potraktowana” i zadbana, będzie nam służyć przez długie lata. Mycie podłóg drewnianych nie musi być trudne. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jak myć podłogę drewnianą? Podpowiadamy!
Podłogi drewniane można zabezpieczyć na kilka sposobów: za pomocą lakieru, oleju lub wosku. Do podłóg drewnianych należą także podłogi laminowane. Niezależnie od sposobu zabezpieczenia największymi wrogami podłogi drewnianej są piasek oraz wilgoć. Piasek jest bardzo twardy i małe ziarenka rysują powierzchnię. Podłoga staje się wtedy matowa. Zbyt duża ilość wody może spowodować odkształcanie desek, wybrzuszenie, ich matowienie czy odwarstwianie się lakieru. Dlatego należy pamiętać o codziennym odkurzaniu podłóg oraz o takim wycieraniu, aby na powierzchni nie pozostała woda. Podłoga może być wilgotna, ale nie mokra.
Jak dbać o podłogi drewniane?
Wśród wszystkich rodzajów podłóg drewnianych najpopularniejsze to podłogi drewniane lakierowane i laminowane. Pielęgnacja takich podłóg wymaga stosowania odpowiednich środków czyszczących i pielęgnujących oraz systematyczności w ich czyszczeniu. Jak myć podłogę drewnianą? Należy stosować rozcieńczenia produktów zgodne ze sposobem użycia podanym na opakowaniu oraz odpowiednie do stopnia zabrudzenia powierzchni. Zbyt małe stężenie nie będzie skutecznie myło czyszczonej powierzchni, a zbyt duże może nam ją uszkodzić. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na pH, w zakresie którego odporny jest dany rodzaj podłogi. Podłogi laminowane odporne na pH w zakresie od 3,0 do 10,0 – natomiast powierzchnie lakierowane w zakresie od 4,0 do 10,0.
Czym myć drewniane podłogi?
Dobry produkt do pielęgnacji podłóg drewnianych lakierowanych czy laminowanych nie powinien zostawiać smug i zacieków, nie powinien się odkładać na czyszczonej powierzchni oraz powinien szybko wysychać i pozostawiać ładny połysk. Jaki płyn do drewnianych podłóg? Preparaty do mycia podłóg mogą mieć różne właściwości dzięki użytym dodatkom wzbogacającym. Mogą to być polimery lub nanocząsteczki krzemu.
Doczyszczanie podłóg drewnianych — płyn do podłóg drewnianych z polimerem w składzie
Polimery chronią powierzchnie przed ponownym, szybkim osadzaniem się brudu oraz są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Mają delikatny połysk, a naturalny kolor jest pogłębiony. Czym myć drewniane podłogi lakierowane? Jednym z takich produktów, dostępnych na polskim rynku, zawierającym polimery, jest Clinex Wood&Panel. Jest on odpowiedni zarówno do podłóg drewnianych lakierowanych, jak i laminowanych. To skoncentrowany produkt, stosowany do profesjonalnego, ręcznego mycia podłóg.
Czyszczenie podłóg drewnianych — płyn do podłóg drewnianych z nanocząsteczkami krzemu
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie produktów z dodatkami zabezpieczającymi. Jaki płyn do mycia podłogi drewnianej? Możemy tu zaproponować produkt Clinex Nano Protect Floral. W składzie tego produktu znajdują się nanocząsteczki krzemu, które wnikają w mikro zarysowania czyszczonej powierzchni, wypełniając je. Dzięki temu wygładzimy powierzchnię, co spowoduje, że woda i brud nie będą się jej trzymały, a co za tym idzie – łatwo będzie doczyścić ewentualnie powstałe zabrudzenia.
Pielęgnacja podłóg sportowych
Bardzo popularne jest stosowanie nawierzchni z drewna lakierowanego na halach sportowych. Wymagane jest, aby podłoga na hali sportowej miała odpowiednie tarcie. Ze względów bezpieczeństwa nie może być ona ani zbyt śliska, ani zbyt tępa. Takie nawierzchnie powinny być myte produktami spełniającymi normę EN14904. Jest to istotne dla firm sprzątających – w przypadku ewentualnej kontuzji i dochodzenia odszkodowania przez osobę poszkodowaną. Czym myć drewniane podłogi lakierowane w halach sportowych? Marka Clinex posiada w swojej ofercie produkt spełniający wymagania powyższej normy. Jest nim Clinex SportHall. Jest to preparat myjąco-pielęgnujący do mycia maszynowego i ręcznego z efektem antypoślizgowym. Ma bardzo dobre właściwości zwilżające i jest bezpieczny dla czyszczonych powierzchni. Zachęcamy też do przeczytania naszego artykułu o czyszczeniu i pielęgnacji podłóg sportowych, który rozwija ten temat.
Aby nie popełnić błędu w myciu i pielęgnacji podłóg drewnianych oraz nie uszkodzić czyszczonej powierzchni, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalnych firm, oferujących wysokiej klasy produkty. Pielęgnacja podłóg drewnianych nie jest trudna, ale wymaga cierpliwości i doświadczenia. Odpowiednio zadbana podłoga drewniana posłuży nam przez wiele lat. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi czyszczenie podłóg drewnianych i ich konserwacja okażą się łatwiejsze!
Podobne artykuły: