Usuwanie plam nie należy do łatwych czynności. Każda plama wymaga innego potraktowania. Znamy dziesiątki sposobów na różne rodzaje plam, które nie zawsze okazują się w stu procentach skuteczne. Do najbardziej uporczywych należy niewątpliwie usuwanie plam z krwi czy usuwanie plam ze smaru. W przypadku powierzchni materiałowych dodatkowym utrudnieniem jest czas.
Identyfikacja typu zabrudzenia i rodzaju powierzchni
Proces ten rozpoczynamy od identyfikacji plamy oraz powierzchni na której powstała. W przypadku powierzchni nieodpornych np. na rozpuszczalniki, środki utleniające czy wysokie pH, przestrzegamy zasad, aby nie uszkodzić materiału. Usuwanie plam wymaga nierzadko zastosowania silnych preparatów. W profesjonalnej firmie nie możemy jednak sobie pozwolić na preparaty o destrukcyjnym wpływie na czyszczone powierzchnie. Dlatego też usuwanie starych plam należy przeprowadzać z wykorzystaniem sprawdzonych i wysokiej jakości środków czyszczących. Ich działanie powinno być skuteczne, ale zarazem bezpieczne dla czyszczonych materiałów.
W przypadku materiałów tekstylnych zawsze rozpoczynamy czynność od przeprowadzenia testu stabilności kolorów w miejscu mało widocznym. Jeśli produkt nie wpłynie niekorzystnie na powierzchnię możemy rozpocząć proces usuwania zabrudzeń. Kolejną ważną zasadą jest, aby usuwanie plam przeprowadzić możliwie szybko po zauważeniu zaplamienia. Świeża plama usuwa się bowiem o wiele łatwiej, ponieważ substancja powodująca zaplamienie nie zdąży przeniknąć w głąb włókien, z których zbudowany jest materiał.
Plamy rozpuszczalne w wodzie
Plamy rozpuszczalne w wodzie np. składniki potu, cukier, substancje białkowe, soki owocowe rozpuszczamy w procesie solubilizacji, który następuje wówczas, gdy do rozpuszczalnika dodamy wodę. Zabrudzenia pęcznieją w wodzie, a przy niewielkim nakładzie energii mechanicznej jesteśmy w stanie poradzić sobie z zabrudzeniem. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest tu zastosowanie produktu CLINEX TEXTILE FOAM, który jest w postaci gotowego roztworu do użycia, w formie aktywnej pianki. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie dochodzi do nadmiernego przemoczenia czyszczonej powierzchni. Sprawdzi się zatem jako preparat na usuwanie plam z czerwonego wina np. z dywanu czy mebli tapicerowanych.
Preparat nanosimy bezpośrednio na zabrudzenie, odczekujemy kilka minut a następnie należy czyścić szczotką lub gąbką zbierając zabrudzenie. Aktywne substancje zawarte w produkcie wiążą cząsteczki brudu. Po wyschnięciu powierzchni możemy ją odkurzyć, zbierając związane zabrudzenia i uzyskując tym samym jeszcze lepszy efekt czyszczący. Produkt posiada starannie opracowaną formułę zawierającą innowacyjne polimery, przedłużające czas eksploatacji czyszczonej powierzchni.
Czyszczenie tapicerki – usuwanie plam z długopisu
W każdym biurze największą zmorą są plamy z tuszu (z pieczątek, kopiarki czy długopisów). Ich usunięcie z mebli tapicerowanych wymaga zastosowania silnych środków odplamiających. Niestety meble tapicerowane często mają intensywne kolory. Musimy więc zastosować produkt niezawierający substancji wybielających, ani rozjaśniaczy. Do takich środków należy właśnie CLINEX TEXTILE FOAM, który jest bezpieczny dla czyszczonych włókien i pozostawia przyjemny, świeży zapach. TEXTIL FOAM dodatkowo skutecznie zabezpiecza powierzchnię przed zanieczyszczeniami, co ułatwia zachowanie mebli tapicerowanych w nienagannej czystości.
Plamy nierozpuszczalne w wodzie
Najwięcej problemów przysparzają nam plamy nierozpuszczalne w wodzie. Są to: smoła, oleje, żywica, tłuste środki spożywcze, smary, klej po naklejkach, guma do żucia. Usuwanie plam ze smoły to wyjątkowo trudne zadanie. Podczas usuwania takich zabrudzeń musimy odpowiednio przygotować powierzchnię, a przede wszystkim zrobić test w mało widocznym miejscu. Jest to bardzo ważny element, gdyż produkty do takiego zastosowania w składzie mają rozpuszczalniki, które mogą rozpuścić lub uszkodzić: barwniki, miękki plastik, plexiglas, gumę.
Do takiego zastosowania możemy polecić produkt cieszący się bardzo dobrą opinią wśród użytkowników CLINEX ANTI SPOT. Produkt jest konfekcjonowany w bardzo wygodnym opakowaniu aerozolowym, dzięki czemu dozujemy preparat bezpośrednio na plamę. Używanie produktu rozpoczynamy od naniesienia go na zabrudzenie, następnie pozostawiamy preparat na kilkanaście sekund do zadziałania. Zbieramy rozpuszczone zabrudzenia za pomocą czystej, chłonnej szmatki. W przypadku usuwania gumy do żucia, możemy wykorzystać szpachelkę, która ułatwi nam to zadanie. Produkt zawiera w składzie naturalną terpenę pomarańczową, czyli wyciąg z skórki pomarańczy. Doskonale radzi sobie z usuwaniem nawet bardzo ciężkich zabrudzeń, w tym usuwanie plam ze smaru których nie jesteśmy w stanie usunąć żadnym preparatem. Co więcej, preparat ten również nie zawiera substancji wybielających, ani rozjaśniaczy, dzięki czemu jest bezpieczny w użyciu. Doskonale poradzi sobie z usunięciem plam nierozpuszczalnych w wodzie zarówno z powierzchni wodoodpornych, jak i tekstylnych. Jest niezastąpiony w walce z uporczywymi plamami i znacznie skraca proces czyszczenia. To zdecydowanie preparat, który powinien znaleźć się w podstawowym asortymencie każdej firmy sprzątającej.
Usuwanie plam nie należy do łatwych zadań, jednak jeśli podejdziemy do tematu profesjonalnie, okazuje się, że nie jest to takie trudne. Zawsze rozpoczynamy od identyfikacji zabrudzenia oraz powierzchni na jakiej ono występuje. Na podstawie uzyskanych danych – dobieramy produkt, pamiętając o teście w mało widocznym miejscu.