Toaleta jest miejscem, które należy utrzymywać w szczególnej czystości. Nie wystarczy jednak tylko myć toaletowych powierzchni. Są one siedliskiem bakterii, drobnoustrojów i wirusów, które mogą przyczynić się do rozwoju infekcji i choroby. Które obszary w toalecie powinny być dezynfekowane, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń? Jak przeprowadzić dezynfekcję toalety? Podpowiadamy!
Z toalety korzysta każdy. Każdy więc wykonując podstawowe czynności fizjologiczne i higieniczne, dotykając powierzchni deski sedesowej, odkręcając wodę w kranie czy myjąc dłonie, przenosi na te powierzchnie zarazki i patogeny, narażając innych użytkowników toalety. Zachowanie zasad podstawowej higieny i częste oczyszczanie powierzchni toaletowych jest koniecznością. Od czego zacząć dezynfekcję w toalecie?
Krok 1: Dezynfekcja obszaru umywalki
Pierwszym krokiem dezynfekcji łazienki jest dezynfekcja umywalki. Dlaczego? Umywalka jest tą powierzchnią, z której w toalecie korzysta się najczęściej — myjąc dłonie, czesząc włosy, wykonując czynności higieniczne twarzy, jak golenie, czy upiększające, jak malowanie. To wystarczy, by kilka, a nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt razy w ciągu dnia dotknąć powierzchni umywalki, czy obszaru wokół niej. Jak to działa? Wystarczy, że brudną dłonią dotknie się umywalki, a następnie namydli spółka wodą ręce. To, co zmyje się z rąk, osiada na ściankach umywalki. Można wyobrazić sobie sytuację, w której inny użytkownik toalety zakaszle podczas nakładania pasty na szczoteczkę do zębów, nie zatykając przy tym ust. Z tego powodu dezynfekcja łazienki jest bardzo ważna!
Wybór odpowiedniego preparat dezynfekująco-myjący do czyszczenia toalety
Możliwości przeniesienia infekcji drogą kontaktową pośrednio, a więc z człowieka na przedmiot, a następnie z przedmiotu na człowieka jest naprawdę w toalecie wiele. By je ograniczyć, należy sięgnąć po skoncentrowany profesjonalny preparat przedmiot, a następnie płyn do dezynfekcji Clinex DEZOFast. Poręczna butelka z wygodnym spryskiwaczem pozwala nie dotykać zabrudzonej powierzchni i zachować bezpieczną odległość od zainfekowanego obszaru. Należy nałożyć na dłonie rękawiczki ochronne i dokładnie spryskać preparatem baterię umywalkową i całą powierzchnię umywalki. Jeśli nad armaturą znajduje się lustro lub szklana czy wodoodporna półka na kosmetyki, także trzeba zdezynfekować ich powierzchnię. Następnie trzeba odczekać kilka minut, by środek mógł zadziałać.
Clinex DEZOFast nie zawiera aldehydów. Skutecznie myje i dezynfekuje brud czy nawet krew. Warto pozwolić mu zabić drobnoustroje i wirusy, w tym także koronawirusy, które znajdują się w spryskanym obszarze. Następnie szmatką trzeba przetrzeć zwilżony obszar. Mydło, kurz czy brud po użyciu preparatu DEZOFast powinny z łatwością zejść z elementów, które myjesz. Nie można też ominąć dozownika na mydło czy podajnika na papier. Na zakończenie czystą szmatką warto przetrzeć do sucha jeszcze raz cały obszar zlewozmywaka.
Krok 2: Odkażanie obszaru muszli toaletowej i deski sedesowej
Ten obszar toalety wymaga szczególnej uwagi i powinien być często dezynfekowany. Niestety w okolicach sanitariatu rozwijają się różnego rodzaju mikroorganizmy. W tym szczególnie groźne dla człowieka bakterie z grupy gronkowców, paciorkowców. E. coli czy wirusy, mogące wywołać infekcję, np. dróg oddechowych czy choroby układu pokarmowego. Z tego bardzo powodu bardzo ważna jest dezynfekcja sanitariatów. Każde dotknięcie deski sedesowej, spłuczki, podajnika na papier toaletowy potencjalnie prowadzi do przeniesienia (z dłoni na powierzchnię i z powierzchni na dłoń) mikroorganizmów i zwiększa ryzyko infekcji. By zminimalizować niebezpieczeństwo rozwijania się w obszarze miski skupisk bakterii i wirusów, należy użyć Clinex DEZOFast. Preparat 6 marca 2020 otrzymał Pozwolenie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nr 8010/20. Ma doskonałe właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, usuwa drożdże, spory i wirusy. Zwalcza zarodniki Clostridium difficile, będące przyczyną rzekomobłoniastego zapalenia jelit, dezaktywuje koronawirusy.
Dezynfekcja WC — jak użyć preparatu do dezynfekcji miski toaletowej?
Jak przeprowadzić dezynfekcję sanitariatów? Z odległości kilkunastu centymetrów należy spryskać preparatem deskę klozetową, zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnię miski toaletowej, jak również obszar spłuczki. W Następnie trzeba odczekać kwadrans. W ten sposób DEZOFast odkazi cały ten obszar. Następnie należy zwilżyć płynem dezynfekującym ściereczkę i przetrzeć nią obszar wokół podajnika na papier toaletowy i sam podajnik. W kolejnym kroku należy przetrzeć szmatką spłuczkę. W dalszej kolejności — powierzchnię deski sedesowej, zewnętrzną część muszli toaletowej i na końcu — wyszorować wnętrze sanitariatu szczotką do WC. Zachowanie odpowiedniej kolejności wykonywanych czynności jest niezwykle istotne. W ostatnim kroku należy czyścić obszar, który jest najbardziej zanieczyszczony mikroorganizmami. Ściereczki użytej do mycia tego obszaru łazienki, nie można wykorzystywać do czyszczenia innych miejsc, by nie roznieść drobnoustrojów, które osiadły na szmatce. Tylko w ten sposób przeprowadzić można skuteczną dezynfekcję sanitariatów!
Krok 3: Mycie ścian w toalecie
Toaleta to pomieszczenie, które na rozwój bakterii i wirusów narażone jest szczególnie. Dlaczego? Po pierwsze jest w niej wilgotno i ciepło, a to warunki, które sprzyjają żywotności grzybów i mikroorganizmów. Często z tej samej toalety korzysta przynajmniej kilku użytkowników. Jeśli deska sedesowa nie jest opuszczona, podczas spłukiwania muszli toaletowej, bakterie i wirusy, znajdujące się w jej wnętrzu, mieszają się z wodą i są rozpryskiwane do wnętrza pomieszczenia. To powód, dla którego myjąc toaletę, nie powinniśmy zapomnieć także o ścianach. Jeśli są one pokrytą glazurą, przemyjmy całą każdą ścianę szmatką z mikrofibry zwilżoną DEZOFastem. Pozbędziemy się w ten sposób nie tylko zabrudzeń, lecz także zanieczyszczeń, które osiadły na powłoce płytek. Nie wolno zapomnieć o dokładnym przetarciu środkiem i zdezynfekowaniu przełączników, okolic kontaktów elektrycznych i ściennych wieszaków na ręczniki, jak również drzwi i przede wszystkim klamek!
Istotne jest, że rozpylając Clinex DEZOFast, oczyszcza się powietrze w toalecie z drobnoustrojów. Kropelki rozpryskiwanego preparatu mieszają się bowiem z unoszącymi się cząsteczkami zanieczyszczeń i opadają na podłogę.
[clinex_products ktm=”77-014″]
Krok 4: Dezynfekcja podłogi w toalecie
Kolejny krok dezynfekcji łazienki to zajęcie się posadzką. Umycie i zdezynfekowanie podłogi w toalecie jest koniecznością. Na nią bowiem opadają te zanieczyszczenia, które nie utrzymały się na naszych dłoniach i te, które podczas spłukiwania muszli toaletowej, eksplodowały na zewnątrz. Jeśli podłoga w toalecie pokryta jest powłoką wodoodporną (glazura, płytki PCV, gumolit), skutecznie umyjemy ją i odkazimy DEZOFastem. Dlaczego warto go użyć? Preparat ma szerokie spektrum działania przeciwko bakteriom, drożdżom, wirusom i sporom. Jest atestowany przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (nr 8010/20). To oznacza, że:
- jest bezpieczny dla człowieka,
- domyje zabrudzenia,
- zabije drobnoustroje i koronawirusy.
DEZOFastem należy spryskać całą powierzchnię podłogi a po kilku minutach przetrzeć ją szmatką.
Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże przeprowadzić prawidłową dezynfekcję łazienki. Toaleta to pomieszczenie, przez które przewija się bardzo duża liczba osób. Z tego powodu dezynfekcja sanitariatów powinna być przeprowadzona odpowiednio!
Zobacz też: