Gastronomiczne zmywarki do mycia naczyń, używane w profesjonalnych kuchniach są niezwykle pomocnym sprzętem, ułatwiającym nie tylko czyszczenie naczyń, ale gwarantującym też oszczędność wody, energii i czasu. Optymalizują pracę i procesy w kuchni, ale też zapewniają wysoką jakość. Dają nam pewność, że naczynia i sprzęty będą profesjonalnie wyczyszczone. A by spełniały swoją funkcję i działały prawidłowo należy dbać o nie w odpowiedni sposób. Regularne czyszczenie zmywarki to nie wszystko. Ważne jest również jej regularne odkamienianie.
Skąd się bierze kamień?
Kamienny osad na urządzeniach kuchennych mających bezpośredni kontakt z wodą to nic innego jak wytrącone z wody związki wapnia i magnezu. Im twardszą mamy wodę, tym więcej ich ona zwiera. Minerały wytrącają się z wody pod wpływem temperatury – podczas gotowania, podgrzewania, czy pod wpływem działania gorącej pary wodnej. Występujące w wodzie pitnej wapń i magnez są korzystne dla naszego zdrowia – dzięki nim uzupełniamy niedobory. W wodzie, której używamy do celów gospodarczych – do zmywarek, pralek, ekspresów, czajników, nie są wskazane. Odkładanie się kamienia na sprzętach kuchennych może powodować ich awarie i przyspieszać zużycie.
Zmiękczanie wody
Jednym ze sposobów na złagodzenie niepożądanego działania twardej wody jest jej zmiękczanie. Pomocna jest w tym przypadku sól do zmywarek, którą wsypujemy do specjalnego pojemnika we wnętrzu urządzenia. Sól zmiękcza wodę i tym samym ogranicza powstawanie kamienia. W wielu urządzeniach znajdują się czujniki, które informują o tym, czy poziom soli jest wystarczający i kiedy należy ją uzupełnić. Rozwiązaniem może być także korzystanie ze specjalnych filtrów, które uzdatniają wodę, usuwając z niej minerały powodujące powstawanie kamienia.
Odkamienianie zmywarki
Niezależnie jednak od stosowania soli, czy tez filtrów zmiękczających wodę, przy intensywnej eksploatacji zmywarek, szczególnie w gastronomii, należy regularnie je okamieniać. Kamień osadza się na grzałkach i w wielu trudno dostępnych miejscach, dlatego nie mamy pewności, czy nasze urządzenie jest bezpieczne. Warto zastosować specjalne preparaty rozpuszczające kamień. Dzięki odkamieniaczom uzyskujemy najlepszą wydajności urządzeń, wydłuża się ich żywotność – pomagają zachować ich pełną funkcjonalność. Preparatem odkamieniającym do urządzeń gastronomicznych jest między innymi Clinex Destoner, który jednocześnie nabłyszcza myte powierzchnie, nie powodując ich uszkodzenia.
Jak używać odkamieniacza do zmywarki? Po opróżnieniu urządzenia z naczyń należy wlać do zmywarki 30-200 ml / 1 l preparatu, a następnie włączyć cykl mycia. W razie konieczności powtórzyć proces. Roztwór powinien być stosowany w temperaturze 50-60°C. Po myciu ze środkiem odkamieniającym należy przepłukać urządzenie. Dobrze jest, przed rozpoczęciem procesu usuwania kamienia, zapoznać się również z zaleceniami producenta zmywarki.
Jak często czyścić zmywarkę?
Osadzaniu kamienia trudno zapobiec, bo proces ten związany jest z twardością wody. Należy więc regularnie odkamieniać zmywarkę. Częstotliwość wykonywania tego zabiegu zależy od częstotliwości, z jaką jej używamy. W domowych zmywarkach wystarczy przeprowadzić proces odkamieniania co 2-3 miesiące, lecz w gastronomii warto robić to przynajmniej raz w miesiącu.
Skutki kamiennych osadów
Brak regularnego odkamieniania preparatami chemicznymi może przyczynić się do powstawania drobnych usterek, ale i poważniejszych uszkodzeń. Osadzający się na urządzeniu kamień gorzej przewodzi ciepło, może zatykać czujniki, które regulują długość programów myjących, czy wpływać na głośniejszą pracę urządzenia. Skutki braku dbałości o regularne usuwanie kamienia mają znaczący wpływ na płynność procesów w profesjonalnej kuchni. Nie bez znaczenia jest również dla kosztów eksploatacji urządzenia – powoduje zwiększony pobór energii elektrycznej.
Konserwacja zmywarki i codzienne utrzymanie
Kuchnia to miejsce, w którym w szczególny sposób powinniśmy dbać o higienę. Myśląc o pielęgnacji zmywarki, nie zapominajmy nie tylko o usuwaniu kamienia, ale również o jej systematycznym myciu. Jak czyścić zmywarkę? Podstawą jest dbanie o to, aby przed włożeniem naczyń usuwać z nich resztki jedzenia, które powodują zapychanie się filtrów. W zmywarkach stosowanych w gastronomii filtry warto czyścić codziennie, przy intensywnym używaniu, co 20-30 cykli mycia. To pozwoli zwiększyć przepustowość urządzenia w zakresie odprowadzania brudnej wody. Ważne jest sprawdzanie sprawności ramion płuczących i myjących oraz drożności znajdujących się na nich dysz. Zaleca się po każdym dniu pracy wypłukać zmywarkę gastronomiczną cyklem mycia bez włożonego korka spustowego. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu pozostawmy na noc otwarte drzwi zmywarki.