Mycie okien oraz innych powierzchni szklanych powoli przestaje być zadaniem dla małych firm sprzątających, lecz staje się poważną branżą, na którą z każdym dniem jest coraz większe zapotrzebowanie. W każdym z większych miast znajdują się oszklone biurowce, charakteryzujące się ogromnymi powierzchniami szklanymi. Tego typu budynki wywołują bardzo dobre wrażenie, jednak poprzez warunki atmosferyczne szybko ulegają zabrudzeniu, a doprowadzenie ich do idealnego stanu nie jest prostą sprawą.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak często powinniśmy myć powierzchnie szklane
- Czym kierować się przy wyborze środka czystości
- Czym myć ramy i szyby
- W jaki sposób zapobiegać zabrudzeniom na powierzchniach szklanych
Mycie powierzchni szklanych takich, jak okna czy fasady, należy zacząć od wyczyszczenia elementów bezpośrednio połączonych z szybą, czyli ram lub elementów konstrukcyjnych. W tym wypadku kolejność mycia ma bardzo duże znaczenie. Ze względu na to, że do wyczyszczenia tych elementów często będziemy potrzebować innych preparatów niż tych dedykowanych do szyb.
Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt mycia, należy zmyć z ram okiennych zabrudzenia takie, jak tłuste zanieczyszczenia ze spalin samochodowych czy osady mineralne. Dobierając środki czyszczące, musimy nie tylko pamiętać o zanieczyszczeniach, które te środki muszą usunąć, ale także o powierzchni, którą chcemy wyczyścić. Możemy spotkać się z ogromną ilością materiałów mogących służyć do budowy elementów typu: ramy okienne czy elementy konstrukcyjne na biurowcu, które posiadają różną odporność chemiczną.
Jak często myjemy powierzchnie szklane?
Częstotliwość czyszczenia szklanych powierzchni zależy w znaczącym stopniu od warunków, jakie panują w pomieszczeniu. Duże znaczenie ma też poziom zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz, dotyczy to okien i szklanych fasad. Znacznie szybciej szyby brudzą się na terenach charakteryzujących się wysokim poziomem zapylenia, a więc w pobliżu magazynów i fabryk przemysłowych. Zabrudzenia częściej będą się pojawiać na szybach w budynkach znajdujących się w pobliżu drogi o dużym nasileniu ruchu. Zatem powierzchnie szklane myjemy tak często, aby utrzymać je w należytej czystości. Sami oceniamy, czy są one wystarczająco czyste, czy wymagają już mycia.
Środki czystości a rodzaj czyszczonej powierzchni
W każdym przypadku, również przy myciu okien, środek czyszczący wybieramy z uwzględnieniem rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest powierzchnia. Usuwanie zabrudzeń powinno być nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne. Takiej analizy należy dokonać przy wyborze produktu do mycia ram okiennych. Jeżeli wykonane zostały z materiałów lakierowanych lub plastiku, używamy do nich profesjonalnych środków do mycia powierzchni wodoodpornych. Bez obaw można stosować do nich też produkty, które przeznaczone są do usuwania trudniejszych, tłustych zabrudzeń. Możliwe jest też umycie ram środkami o pH kwaśnym. Nie można jednak pozostawiać ich przez dłuższy czas na powierzchni, ponieważ istnieje ryzyko pojawienia się odbarwień.
Problematyczne może okazać się czyszczenie ram aluminiowych ze względu na łatwość reagowania z kwasami i zasadami. Nie są też podatne na czyszczenia, a zabrudzenia, jakie się na nich pojawiają, są trudne do usunięcia. Przy aluminium można zastosować zasadowe środki czystości o możliwie jak najniższym stężeniu.
Mycie ram
Myjąc okna, których ramy wykonane są z plastiku lub z różnego rodzaju elementów lakierowanych, możemy użyć produktów dedykowanych do codziennego czyszczenia powierzchni wodoodpornych. W takim przypadku możemy skorzystać z produktu Clinex Blink.
Jest to uniwersalny płyn do mycia powierzchni wodoodpornych o przyjemnym zapachu. Nadaje czyszczonej powierzchni delikatny połysk, gwarantując łagodne i jednocześnie skuteczne działanie. Dzięki dużej zawartości alkoholu szybko odparowuje i nie pozostawia smug. W przypadku, kiedy mamy do usunięcia trudniejsze zabrudzenia, możemy zastosować środki zasadowe do usunięcia tłustych zabrudzeń. Takimi preparatami są ClinexFastPlast oraz Clinex 4Dirt.
Pierwszy to skuteczny, a zarazem bezpieczny płyn do czyszczenia plastiku. Preparat doskonale usuwa brud z powierzchni o porowatej strukturze. Pozostawia powłokę antystatyczną, która przeciwdziała osadzaniu się kurzu. Nie pozostawia smug ani zacieków. Natomiast drugi – Clinex 4Dirt to skoncentrowany, uniwersalny preparat przeznaczony do usuwania wszelkiego typu trudnych, tłustych zabrudzeń. Doskonale rozpuszcza stare zanieczyszczenia olejowo-tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, zanieczyszczenia ropopochodne i wielowarstwowe powłoki brudu. Należy pamiętać, aby po zastosowaniu produktów chemicznych na ramach okiennych, dobrze przepłukać wodą. By pozostawione dłużej na słońcu, nie spowodowały odbarwienia czy uszkodzenia materiału.
Mycie okien i dużych powierzchni szklanych
Do mycia okien oraz powierzchni szklanych należy stosować odpowiednie środki czyszczące dedykowane do takich właśnie powierzchni. Będziemy wtedy pewni, że dobrze i szybko wyczyścimy zabrudzoną szybę, nie pozostawiając przy tym smug ani zacieków. Preparatem, który jest zalecany do mycia dużych powierzchni szklanych jest Clinex PROFIT Glass.
Jest to skuteczny i niezawodny super koncentrat do mycia szyb, luster, kryształów, powierzchni emaliowanych i laminowanych, a także elementów ze stali nierdzewnej. Skutecznie usuwa zaschnięty brud i tłuszcz, a nawet insekty. Dodatkowo formuła wzbogacona o środki antystatyczne, zabezpiecza powierzchnię przed szybkim zabrudzeniem. Drugim preparatem o podobnych właściwościach, lecz gotowym do użycia jest Clinex Glass. Marka Clinex posiada również preparat do mycia szkła w formie pianki Clinex Glass Foam. Nowoczesna formuła skutecznie usuwa zabrudzenia z czyszczonych powierzchni, a zastosowane w składzie polimery oraz antystatyki zabezpieczają je przed ponownym zabrudzeniem.
Czyszczenie szklanych powierzchni jest tematem, który każdego dnia staje się coraz poważniejszy. Przede wszystkim ze względu na rosnącą ilość przeszklonych biurowców w centrach miast. Dobranie odpowiedniego środka, a także regularne jego stosowanie sprawi, że praca będzie łatwiejsza a efekty znacznie lepiej zauważalne.
Czyścimy okna czystymi narzędziami
Skuteczny środek czyszczący ramy i szyby nie będzie wystarczająco skuteczny, jeżeli do mycia użyjemy brudnych narzędzi. W kontakcie z wodą będą się rozmazywać, czego efektem będą nieestetyczne smugi i wciąż istniejące, tym razem jednak rozmazane, zabrudzenia. Do każdego kolejnego mycia szyb używaj nowych, czystych ściereczek. To ogranicza ryzyko występowania smug. Jeżeli korzystasz z nich kilka razy, po każdym sprzątaniu dokładnie je wypłucz. Ponadto nie używaj ich do czyszczenia innych powierzchni.
Zapobiegamy trudnym zabrudzeniom
Aby czyszczenie szklanych powierzchni było łatwiejsze, warto jest je chronić przed trudnymi zabrudzeniami. Obniża to koszty i zmniejsza nakład pracy. Bardzo często skala zabrudzenia szyb, wynika z konstrukcji budynku. Powinien on posiadać odpowiedni system odprowadzania wody deszczowej. W przeciwnym razie będzie ona spływała po szybach, zbierając wcześniej brud osadzający się na fasadzie budynku. Ponadto dostęp do powierzchni szklanych powinien być wystarczająco łatwo dostępny. W przeciwnym razie niemożliwe lub trudne będzie ich umycie, niekiedy nawet niebezpieczne. Trudniejsze zabrudzenia powinno usuwać się możliwie od razu po ich pojawieniu. Przy dużych powierzchniach szklanych, w budynkach użytku publicznego jest to jednak trudne. Dlatego zaleca się stosowanie specjalistycznych środków o skutecznej formule, silnym, ale bezpiecznym działaniu.
Wielkoformatowe przeszklenia to charakterystyczny dla obszaru miejskiego krajobraz. Oszklone budynki prezentują się bardzo efektownie, jednak czyszczenie tak dużych szklanych powierzchni jest znacznie trudniejsze niż typowych okien. Pamiętaj o kolejności mycia – najpierw ramy, potem szyby, stosowaniu polecanych, bezpiecznych i o ukierunkowanym działaniu środkach, a także systematyczności czyszczenia.
Podsumowanie
- Częstotliwość mycia dużych powierzchni szklanych zależy od warunków panujących w pomieszczeniu i na zewnątrz. Największe zabrudzenia pojawiają się na terenie zakładów przemysłowych i w pobliżu dróg o dużej częstotliwości ruchu
- Do ram lakierowanych lub plastiku używamy profesjonalnych środków do mycia powierzchni wodoodpornych o pH kwaśnym. Ramy aluminiowe czyścimy zasadowymi środkami czystości o możliwie jak najniższym stężeniu.
- Ramy okien myjemy Clinex Blink, ClinexFastPlast oraz Clinex 4Dirt.
- Do czyszczenia szklanych powierzchni używamy Clinex PROFIT Glass, Clinex Glass i pianki Clinex Glass Foam.
- Zawsze używamy czystych narzędzi – ściereczek i gąbek.