Mycie naczyń to czynność znana każdemu, konieczna do utrzymania kuchni w czystości. Podczas wykonywania tej czynności zużywamy bardzo duże ilości wody i prądu. Niezależnie od tego czy posiadamy zmywarkę do mycia naczyń czy też nie, ze względu na nasz budżet oraz środowisko powinniśmy pomyśleć o jak najbardziej oszczędnym myciu naczyń.
Mycie naczyń, oszczędzanie wody
Dla każdej firmy związanej z branżą gastronomiczną mycie naczyń stanowi ważny i nieodzowny obszar w prowadzonej działalności. Restauracje wdrażają różne rozwiązania mające na celu zmniejszenie zużycia wody – to w końcu nie tylko działanie proekologiczne, ale także wpływające na budżet. Odpowiednie zarządzanie zasobami, w tym zużyciem wody, pozwala znacząco ograniczyć wydatki przedsiębiorstwa.
Zarówno ręczne mycie naczyń jak i mycie w zmywarce może pozwolić nam na proekologiczne zachowania. Istnieje przekonanie, że mycie naczyń w zmywarce jest znacznie bardziej oszczędne niż mycie ręczne. Zmywarka jest znakomitym rozwiązaniem, kiedy mamy codziennie do mycia duże ilości naczyń. Jest to podstawowy sprzęt wyposażenia każdej profesjonalnej kuchni hotelowej, restauracji oraz innych obiektów zbiorowego żywienia. Pozwala ona na dokładne umycie dużej ilości naczyń w bardzo krótkim czasie. Jednak z różnych względów w mniejszych punktach gastronomicznych praktykuje się również ręczne mycie naczyń, które także może okazać się bardzo ekonomiczne i ekologiczne.
Mycie naczyń w zmywarkach – jaki środek myjący w zależności od twardości wody?
Sam fakt, że posiadamy zmywarkę jest już dobrym sygnałem, że oszczędzamy wodę. Nowoczesne zmywarki zużywają jej niewiele. Sami możemy się przyczynić do tego, aby to zużycie było naprawdę minimalne – przy jednoczesnym efektywnym myciu. Wkładając naczynia do zmywarki zawsze powinniśmy najpierw usunąć resztki jedzenia. Naczynia w zmywarce układamy zgodnie z działaniem strumieni wody oraz, jeśli mamy taką możliwość, to na dole układamy te bardziej brudne naczynia, a wyżej mniej brudne. Zawsze należy zapełnić zmywarkę do pełna unikając pustych cykli mycia. Zmywarki posiadają programy różnego rodzaju – co daje nam możliwość dostosowania cyklu mycia do naszych potrzeb, rodzaju naczyń i stopnia zabrudzenia naczyń. Jeśli naczynia nie są bardzo brudne możemy skorzystać z programu „eko”, czyli oszczędnego. Bardzo ważny jest też dobór odpowiedniego detergentu.
Jak wybrać odpowiedni detergent do zmywarek gastronomicznych?
Profesjonalna kuchnia, szczególnie w okresie wysokiego sezonu, wymaga szybkiego czyszczenia zastawy i przygotowywania jej na potrzeby nowych gości. W tej branży nie można pozwolić sobie na nawet chwilowy brak naczyń dla gości restauracji. Dlatego sprawne i skuteczne czyszczenie w zmywarce sprawdza się najlepiej. Zaopatrując się w środki do profesjonalnych zmywarek gastronomicznych, warto zwracać uwagę na kilka czynników, jak na przykład twardość wody.
Jeśli będzie on słabej jakości, może się czasem zdarzyć, że konieczne będzie powtórne mycie lub czystość naczyń będziemy poprawiać w myciu tradycyjnym, co nie sprzyja oszczędzaniu wody. Warto wypróbować produkty marki Clinex, która w zależności od stopnia twardości wody, poleca odpowiedni preparat. W przypadku wody miękkiej i średnio twardej stosujemy uniwersalny preparat do zmywarek jak np. CLINEX DishWash. W tym preparacie zwartość substancji odpowiedzialnych za obniżenie twardości wody jest tak dobrana, aby jakość mycia była zadawalająca. W przypadku wody twardej stosujemy preparat, w którym zawartość substancji zmiękczających jest dużo wyższa, na przykład preparat CLINEX DishHard. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zniwelować twardość wody i uzyskać wysoką jakość mycia. Musimy jednak pamiętać, że aby uzyskać ten efekt używamy preparatu CLINEX DishHard w komplecie z produktem nabłyszczającym do twardej wody CLINEX ShineHard.
Warto również zaopatrzyć się w płyn nabłyszczający do zmywarek gastronomicznych, na przykład CLINEX DiShine. To skoncentrowany preparat do płukania i nabłyszczania naczyń. Środek ten zawiera osuszacz, który przyspiesza spływanie wody z powierzchni, jednocześnie dbając o niepozostawianie plam i zacieków. Uzyskujemy efekt nabłyszczenia – bardzo pożądany w restauracjach, a ponadto eliminujemy ryzyko pojawia się osadu.
Mycie naczyń szklanych – możliwe również w gastronomicznych zmywarkach!
Współczesne, innowacyjne metody przygotowywania środków czyszczących pozwalają również na to, by nawet szkło skutecznie myć w zmywarkach. Do tego również służy inny produkt – najlepiej taki, który doskonale poradzi sobie ze śladami pozostawionymi na szklanych naczyniach do picia, na przykład śladów palców czy pozostałości szminek.
Produkt CLINEX DishGlass dedykowany jest naczyniom szklanym. Mycie szkła w profesjonalnych zmywarkach gastronomicznych to odwieczny problem: korozja szkła, smugi na cienkim szkle, osady z krzemu. Produkt ten zawiera substancje, które wspomagają proces mycia, np. ilość substancji zmiękczających wodę jest tak dobrana, aby nie dopuścić do korozji szkła. Produkt zawiera dodatkowe inhibitory korozji, które chronią szkło. W produkcje zawarte są substancje, które ułatwiają wysychanie cienkiego szkła oraz dyspergatory, które zapobiegają odkładaniu się krzemu na szkle.
Oszczędne ręczne mycie naczyń
Wbrew pozorom mycie ręczne również może być oszczędne. Zależy to od techniki mycia. Aby tak było na pewno nie możemy pozwolić sobie na mycie naczyń pod kranem ze stale odkręconą wodą. Podobnie jak w przypadku mycia w zmywarce należy najpierw pozbyć się resztek jedzenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie dwóch komór zlewozmywaka bądź misek. W jednej komorze należy namoczyć naczynia w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu myjącego, i w niej też będziemy myć naczynia. Płynu używamy zgodnie z zaleceniem podanym na etykiecie.
Postępuj zgodnie z zaleceniami
Użycie zbyt dużej ilości płynu spowoduje, że będzie nam go trudno spłukać i zużyjemy bardzo dużo wody. Natomiast zbyt mała ilość będzie niewystarczająca, aby dobrze umyć naczynia. Mycie naczyń w ciepłej, a nawet gorącej wodzie też ma znaczenie, jest dużo bardziej efektywne niż mycie w zimnej wodzie. Drugą komorę zlewozmywaka napełniamy czystą wodą. Będzie ona służyła do płukania naczyń. Mycie zaczynamy od naczyń mniej brudnych. Wodę, kiedy się zabrudzi, wymieniamy na czystą. Również w myciu ręcznym znaczenie ma płyn, którego używamy. Płyn słabej jakości nie da nam zadowalających efektów, zużyjemy przez to więcej płynu oraz wody i prądu bądź gazu – jeśli w ten sposób ogrzewamy wodę.
Przy wyborze preparatu warto zwrócić też uwagę na to, że niektóre środki czyszczące doskonale czyszczą porcelanę, tworzywa sztuczne, stal nierdzewną oraz sztućce kuchenne, ale nie nadają się do naczyń aluminiowych.
Marka Clinex, dostawca profesjonalnej chemii poleca CLINEX HandWash – uniwersalny i bardzo wydajny płyn do ręcznego mycia naczyń. Co ważne, jest przebadany dermatologicznie, więc nie będzie miał negatywnego wpływu na ręce. Dzięki swojej wysokiej zdolności do emulgowania tłuszczów, CLINEX HandWash z łatwością usuwa brud, resztki jedzenia, tłuszcz oraz wszelkie zaschnięte zabrudzenia. Korzystając z preparatu z dobrym składem, mamy gwarancję lśniącego połysku bez konieczności wycierania do sucha, co również pozytywnie wpływa na czas pracy. Jest wysoce skoncentrowany przez co wystarczy bardzo mała jego ilość, aby mycie było skuteczne.
Ze względu na wysokie rachunki, czy też trend ekologiczny oszczędzanie wody jest bardzo ważne. Odpowiednia technika mycia oraz płyny stosowane do mycia naczyń pomagają nam osiągnąć zadowalający efekt.