Mycie windy to zadanie, które wymaga wiedzy, jak i staranności, ponieważ windy są intensywnie eksploatowane każdego dnia. W końcu ich stan ma ogromny wpływ na komfort użytkowników. Profesjonalne czyszczenie windy nie może ograniczać się jedynie do poprawy estetyki, lecz mycie ma na celu poprawę higieny. Czym umyć windę i jak to zrobić?
Mycie windy ma znaczenie
Regularne czyszczenie windy to głównie higiena. Windy są przestrzeniami zamkniętymi, użytkowanymi przez setki, a nawet tysiące osób dziennie. Takie warunki sprzyjają gromadzeniu się bakterii i innych drobnoustrojów na powierzchniach dotykalnych takich jak przyciski czy poręcze. Czysta winda ma też pozytywny wpływ na wizerunek budynku, w którym się znajduje. Brudna i zaniedbana winda będzie wpływała negatywnie na postrzeganie miejsca przez innych ludzi.
Profesjonalne utrzymanie czystości windy krok po kroku
Przede wszystkim mycie windy wymaga staranności i zastosowania odpowiednich procedur. Wszystko po to, by uniknąć uszkodzeń mechanicznych i estetycznych. Jak to zrobić? Poniżej przedstawimy kilka kroków, jakie należy podjąć podczas czyszczenia windy.
Krok 1 – Unieruchomienie windy
O ile jest to możliwe, przed rozpoczęciem czyszczenia windy należy wyłączyć ją z użytkowania. Włączenie trybu serwisowego pomoże unieruchomić windę i wykonać czyszczenie. Jeżeli jest to niemożliwe, by wyłączyć windę z użytku, należy czyszczenie wykonywać z zachowaniem zwiększonej ostrożności.
Krok 2 – Czyszczenie paneli kontrolnych i powierzchni szklanych
Panele kontrolne to przyciski do wyboru pięter, są jedynymi z najczęściej dotykanych elementów w windzie. To właśnie na nich najczęściej gromadzą się bakterie oraz brud. Aby skutecznie wyczyścić panele kontrolne, należy użyć środków czystości o delikatnej formule. Czym umyć windę? Do mycia windy polecamy Clinex Multi Spray lub Clinex Multi Clean. Pierwszy preparat to produkt gotowy do użycia. Drugi natomiast jest w formie koncentratu. Przede wszystkim preparat trzeba nanieść na ścierkę z mikrofibry i dopiero wtedy rozpocząć czyszczenie. Warto pamiętać, żeby nie nanieść preparatu bezpośrednio na elementy elektroniczne, aby uniknąć dostania się wilgoci do panelu. Oba preparaty sprawdzą się również doskonale do mycia i czyszczenia powierzchni szklanych jak lustra, które znajdują się w windach.
Krok 3 – Mycie ścian w windzie
Ściany kabiny windy głównie są wykonane ze stali nierdzewnej lub szkła. Powierzchnie ze stali nierdzewnej należy w pierwszej kolejności odtłuścić. Do tego celu także sprawdzi się Clinex Multi Clean i Clinex Multi Spray. Dzięki temu jednym preparatem można umyć całą windę. Dodatkowo oba produkty mają właściwości neutralizujące nieprzyjemne zapachy, które zastępuje przyjemną, świeżą wonią. Ważne jest też to, aby podczas czyszczenia nie używać szorstkich gąbek lub szczotek, które mogą porysować czyszczoną powierzchnię.
Krok 4 – Czyszczenie i konserwacja drzwi windy
Drzwi windy zarówno zewnętrze, jak i wewnętrzne, często pozostają niedoczyszczone, mimo że są jednym z najbardziej eksponowanych elementów. Drzwi windy należy również dokładnie odtłuścić z zewnątrz i wewnątrz. Kiedy zarówno drzwi, jak i ściany windy są odtłuszczone, można przejść już do mycia. Jakim preparatem wykonać czyszczenie windy ze stali nierdzewnej? Najpierw koniecznie będzie wyczyszczenie stali nierdzewnej za pomocą preparatu Multi Celan lub Multi Spray. Następnie polecamy użyć Clinex Shine Steel, by nabłyszczyć i zakonserwować stal, nadając jej przed zabrudzeniem, a w tym palcowaniem.
W przypadku drzwi ze stali nierdzewnej nie wolno zapominać o krawędziach, gdzie zbiera się najwięcej brudu. W przypadku drzwi automatycznych ważne jest, aby nie zalać mechanizmów, co mogłoby spowodować awarię lub długotrwałe uszkodzenia.
Krok 5 – Oświetlenie
Oczywiście profesjonalne czyszczenie windy obejmuje również detale, takie jak oświetlenie oraz wentylatory. Jak to zrobić? Oświetlenie należy wyczyścić delikatną ścierką z mikrofibry, aby usunąć kurz, co będzie prowadziło do poprawy efektywności źródła światła. Podobnie jest z wentylatorami i kratkami wentylacyjnymi – wymagają regularnego oczyszczania z kurzu, który negatywnie wpływa na jakość powietrza.
Zalecamy też na tym etapie dezynfekcję guzików. Jaki preparat do dezynfekcji guzików w windzie? Do tego celu polecamy Clinex DEZOFast, który poradzi sobie z wirusami i bakteriami.
Najczęstsze błędy podczas czyszczenia windy
Jednym z najczęstszych błędów jest stosowanie niewłaściwych środków czystości. Używanie silnych środków czystości na stal nierdzewną może spowodować trwałe uszkodzenia powierzchni. Ważne jest to, aby każda powierzchnia w windzie była myta odpowiednim środkiem do czyszczenia, który jest przeznaczony do danego rodzaju materiału.
Kolejnym często spotykanym błędem jest bardzo niedokładne czyszczenie paneli kontrolnych. Zbyt duża ilość wody lub środka czyszczącego na panelach może uszkodzić elektronikę, co prowadzi do awarii systemu sterowania windą. Dodatkowo czyszczenie paneli kontrolnych odbywa się niedbale, co nie eliminuje w pełni bakterii i zanieczyszczeń.Pomijanie trudno dostępnych miejsc jak narożniki, prowadnice czy elementy wentylacyjne to kolejny błąd. Te miejsca są siedliskiem kurzu i brudu, które mogą wpływać nie tylko na wygląd windy, ale także na jej funkcjonowanie. Niedokładne czyszczenie może z czasem prowadzić do gromadzenia się zabrudzeń, które będą trudne do usunięcia bez gruntownego czyszczenia.
Czyszczenie i pielęgnacja stali nierdzewnej – sprawdź, jak robi to nasz ekspert
Czyszczenie windy to ważna usługa, dlatego warto dobrze się przygotować do jej przeprowadzenia. Kluczowe jest przygotowanie odpowiednich środków do czyszczenia. Takich, które przeznaczone są do odtłuszczania, a także do mycia szklanych powierzchni i stali nierdzewnej. Tylko wtedy proces mycia okaże się skuteczny.
Zobacz też: