Pielęgnacja i doczyszczanie podłóg PCV

Podłogi PCV są najbardziej popularnym rodzajem obiektowych pokryć podłogowych. Można je spotkać w różnego rodzaju budynkach instytucji państwowych, obiektach użyteczności publicznej oraz placówkach zdrowotnych. Sprzedawcy oferują wykładziny PCV o różnych właściwościach, różnych grubościach i różnorodnej kolorystyce. Jednak niezależnie od tego na jaki rodzaj wykładziny PCV zdecydujemy się, ważna jest jej późniejsza pielęgnacja.

PCV (Poli(chlorek winylu)) to tworzywo sztuczne otrzymane w wyniku polimeryzacji monomeru- chlorku winylu. Stosowane jest między innymi do wyrobu wykładzin podłogowych, które charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz są odporne na działanie preparatów myjących w całym zakresie skali pH. Dzięki temu bez obaw do pielęgnacji i mycia podłóg PCV możemy stosować preparaty kwasowe oraz zasadowe, co pozwala na usunięcie zabrudzeń wszelkiego rodzaju.

Typy wykładzin z PCV i ich właściwości oraz przeznaczenie

Wykładziny PCV mogą mieć różne właściwości i specjalistyczne przeznaczenie np. elektrostatyczne używane w serwerowniach i salach operacyjnych, akustyczne tłumiące dźwięki oraz antypoślizgowe. To niewątpliwie bardzo duże udogodnienie dla specjalistów pracujących w poszczególnych branżach, ponieważ położenie wykładziny na posadzce w dużym stopniu przekłada się na poprawę ich bezpieczeństwa. W zależności od branży w specjalistycznych pomieszczeniach często występuje wzmożone ryzyko wypadku. Doskonałym przykładem może być laboratorium chemiczne, w którym znajduje się wiele substancji chemicznych w formie ciekłej. Roztargnienie bądź moment nieuwagi wystarczy do rozbicia fiolki czy szklanej kapilary i poślizgnięcia się na zawartości, która wylądowała na podłodze. Właśnie z uwagi na możliwość zaistnienia tak niefortunnych zdarzeń losowych w niektórych pomieszczeniach tego typu stosuje się wykładziny PCV o właściwościach antypoślizgowych. Ich obecność sprawia, że osoby przebywające w pomieszczeniu poruszają się z większą pewnością siebie, ponieważ ich ruchy są bardziej zdecydowane i szybsze, co przekłada się na lepszą płynność pracy.

Dwa rodzaje wykładzin PCV

Ze względu na budowę wykładziny dzielimy na homogeniczne (jednorodne) i heterogeniczne (niejednorodne). Homogeniczne mają jednolitą strukturę i charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na ścieranie. Warstwa ścieralna stanowi całą grubość wykładziny. Wykładziny heterogeniczne są wielowarstwowe. Ich zaletą jest różnorodność kolorystyczna. Mogą imitować struktury różnych materiałów np. drewno, kamień, parkiet. To niewątpliwie duża zaleta, ponieważ można dobrać wykładzinę do pomieszczenia, która z jednej strony będzie odgrywała swoją rolę i podnosiła bezpieczeństwo, a z drugiej idealnie wkomponuje się w wystrój pomieszczenia. Dzięki temu pomieszczenie zachowa swój wygląd i będzie postrzegane jako estetyczne.

Jednak trzeba pamiętać, że niezależnie od właściwości i budowy wszystkie podłogi PCV są narażone na ścieranie przez ziarenka piasku i kurzu, wnoszonych na butach do wnętrza budynku. Stają się wtedy matowe, szare i są trudniejsze w utrzymaniu czystości. Niestety na wykładziny negatywny wpływ ma praktycznie wszystko, z czym mają kontakt. Zatem nie tylko drobinki wnoszone na butach, ale też szereg innych rzeczy, które mogą mieć z nimi styczność, będzie miało na nie negatywny wpływ. Jednak istnieje metoda, aby wydłużyć żywotność wykładzin PCV. Zachowają one swoje właściwości, jak również walory estetyczne. Trzeba jednak o nie należycie zadbać. Bardzo dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest stosowanie preparatów zawierających w składzie specjalistyczne dodatki polimerowe.

Rola dodatków polimerowych i nanocząsteczek krzemu w preparatach czyszczących do podłóg z PCV

Polimery mają bardzo pozytywny wpływ na wykładziny PCV. Skutecznie wypełniają mikrorysy na czyszczonej powierzchni i zabezpieczają przed wnikaniem brudu do ich wnętrza. Podłoga staje się wtedy gładsza, ma delikatny połysk, pogłębiony kolor, a proces kolejnego mycia jest łatwiejszy. Produktami zawierającymi w składzie polimery są np., Clinex Floral do mycia ręcznego oraz niskopienny Clinex M6 Medium.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu z nanocząsteczekami krzemu, które modyfikują czyszczoną powierzchnię, chroniąc ją przed ponownym osadzaniem się brudu i nadają czyszczonej powierzchni delikatny połysk. Preparatem zawierającym nanocząsteczki krzemu jest Clinex Nano Protect Floral bez alergenów.

W zależności od intensywności użytkowania posadzki, raz lub dwa razy w miesiącu, stosujemy gruntowne doczyszczanie. Proces doczyszczania jest niezwykle ważny. Nie należy go bagatelizować, ale wręcz zawsze o nim pamiętać. To właśnie doczyszczanie jest głównym elementem wspomagającym wszelkie inne zabiegi pielęgnacyjne mające na celu utrzymanie wykładziny PCV w należytej czystości przez jak najdłuższy czas. Doczyszczanie stosujemy w celu usunięcia detergentów, które mogły się odłożyć na czyszczonej powierzchni oraz zabrudzeń, których nie jesteśmy w stanie usunąć podczas mycia bieżącego. Do mycia gruntownego marka Clinex poleca produkt Clinex Floral Forte. To preparat do mycia ręcznego, stworzony na bazie alkoholu, dzięki czemu szybko odparowuje z powierzchni. Do mycia maszynowego odpowiedni będzie Clinex M9 Strong. Zatem każdy przed przystąpieniem do czyszczenia powinien się najpierw zastanowić, który produkt będzie najbardziej odpowiednim wyborem, aby czyszczenie przyniosło zadowalający efekt.

Czym jest polimeryzacja?

Bardzo powszechne jest zabezpieczanie posadzek PCV warstwą polimerową. Polimeryzacja to proces, w wyniku którego możemy zabezpieczyć podłogę przed zniszczeniem, możemy ją nabłyszczyć oraz ułatwić sobie codzienne dbanie o posadzkę. W przypadku braku powłoki polimerowej, wierzchnia warstwa podłogi jest narażona na ścieranie. Podłoga staje się wtedy szara i matowa. Jeśli powierzchnia jest zabezpieczona powłoką polimerową, to ścieraniu nie będzie ulegała podłoga, a właśnie ta warstwa ochronna. Tymczasem podłoga pozostanie nienaruszona. W ten sposób możemy przedłużyć żywotność posadzki. Nakładanie polimerów na posadzkę jest jednym z najczęściej stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wytworzona warstwa ochronna to bardzo dobre zabezpieczenie, dzięki któremu nie będziemy musieli się wstydzić zniszczoną podłogą przed osobami, które odwiedzają pomieszczenie. Jeśli zdecydujemy się na proces polimeryzacji posadzki, to pozostanie nam tylko wybrać odpowiednie polimery.

Najbardziej popularne są polimery akrylowe. Jednym z produktów na bazie tych właśnie polimerów jest Clinex Dispersion Soft. Jest to preparat o właściwościach nabłyszczających, tworzy trwałą powłokę odporną na uszkodzenia. Doskonale sprawdza się w miejscu natężonego ruchu. Posiada właściwości antypoślizgowe. Zawiera ok. 20% substancji stałych.

Nakładanie polimerów

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest nakładanie polimerów w placówkach medycznych. To miejsca, w których odbywa się bardzo duży ruch. Oprócz pracowników do placówek każdego dnia przychodzi wiele osób z zewnątrz. Każda ma inną podeszwę w butach i przebyła inną drogę do placówki. To oznacza, że te osoby mogą nanieść na posadzkę bardzo wiele różnych drobinek. To będzie miało inwazyjny wpływ na materiały, z których ta została zrobiona. Zatem placówki medyczne można określić mianem miejsc podwyższonego ryzyka, a proces ich sprzątania jest bardzo specyficzny. Ponadto posadzki szpitalne są narażone na kontakt z alkoholem etylowym, który uszkadza powłoki polimerowe. Na działanie alkoholu odporny jest polimer poliuretanowy. Marka Clinex oferuje produkt Clinex Dispersion Hard na bazie polimerów akrylowych i poliuretanowych.  Jest to preparat o silnych właściwościach nabłyszczających, ponieważ tworzy powłokę odporną na uszkodzenia oraz działanie alkoholu. Produkt zawiera ok. 25% substancji stałych. Podłogi zabezpieczone warstwą polimerową wymagają specjalnych środków myjących np. Clinex Dispersion Care.

Utrzymanie podłogi PCV w dobrej kondycji wymaga codziennych zabiegów oraz gruntownego doczyszczania. Dla uzyskania wyjątkowego efektu zabezpieczenia należy stosować okresową  konserwację. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli na przedłużenie żywotności podłogi. Marka Clinex oferuje całą gamę profesjonalnych środków pozwalających utrzymać czystość na tego typu posadzkach, ponieważ ich stosowanie jest proste i szybkie oraz gwarantuje uzyskanie zadowalającego efektu przez długi czas.

Konkluzje

Przejdź do bazy wiedzy