Ręczne mycie podłóg — kiedy się opłaca?

Firmy sprzątające, aby efektywnie mogły realizować zlecenia na rzecz swoich Klientów, muszą dobrać odpowiednie środki czystości oraz metodę czyszczenia. Kiedy postawić na ręczne mycie podłóg? Jakie zalety i wady ma ta metoda czyszczenia posadzek? Jakich preparatów użyć do ręcznego mycia podłóg? 

Czym jest ręczne mycie podłóg?

Przede wszystkim ręczne mycie podłóg to tradycyjna metoda utrzymania czystości. Opiera się głównie na fizycznej pracy personelu sprzątającego. Co jest potrzebne do mycia ręcznego? Personel firmy sprzątającej podczas mycia ręcznego podłóg korzysta z podstawowych narzędzi takich jak mopy, ścierki czy szczotki. Podczas wykonywania usługi pracownik ręcznie czyści powierzchnię, dostosowując technikę do konkretnej powierzchni i zabrudzenia. Gdzie sprawdzi się mycie ręczne? Ta metoda jest szczególnie popularna w obiektach, które nie są zbyt duże i posiadają wiele trudno dostępnych miejsc.

Jakie są zalety mycia ręcznego?

Profesjona ekipa sprzątająca w trakcie sprzątania

Ręczne mycie podłóg ma wiele zalet. O czym mowa? Przede wszystkim personel sprzątający podczas mycia ręcznego może dostosować sposób czyszczenia do zabrudzenia i do rodzaju zabrudzonej powierzchni. Czemu to takie istotne? To szczególnie ważne w przypadku delikatnych i wrażliwych powierzchni, które mogą ulec uszkodzeniu podczas pracy z maszynami sprzątającymi. Co więcej, mycie ręczne pozwala na dokładne wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc jak np. elementy wyposażenia czy narożniki w pomieszczeniach.

Zakup narzędzi do mycia ręcznego to bardzo niski koszt, dlatego nawet początkująca firma sprzątająca może sobie pozwolić na zakup sprzętu. Dodatkowo podstawowy sprzęt do utrzymania czystości nie generuje kosztów związanych z konserwacją urządzeń sprzątających. Są to więc duże oszczędności, które są istotne zwłaszcza na początku działalności i w przypadku niewielkich firm. 

Podczas czyszczenia, pracownik personelu sprzątającego ma również większą kontrolę nad całym procesem utrzymania czystości. Dodatkowo używając wydajnych środków czystości, jak produkty z serii Clinex Floral, mycie ręczne posadzek podłogowych może zostać przeprowadzone szybko i sprawnie używając podstawowego sprzętu do utrzymania czystości.

Problemy związane z ręcznym utrzymaniem czystości

Mop do ręcznego mycia podłóg

Stosowanie mycia ręcznego mimo licznych zalet ma także istotne wady, które mogą wpłynąć na osiągniecie efektu. O co chodzi? Mycie ręczne wiąże się z dużym nakładem pracy oraz poświęceniem większej ilości czasu na wykonanie danych czynności. W przypadku dużych powierzchni mycie ręczne zajmie personelowi sprzątającemu dużo więcej czasu niż w przypadku użycia odpowiedniej maszyny czyszczącej. To z kolei przełoży się na większy koszt usługi, gdyż w takim przypadku należy zatrudnić więcej pracowników.

Większe zużycie środków czystości to również wada stosowania ręcznego mycia. W wyniku braku odpowiednich dozowników i informacji dotyczących jak dozować właściwie środki czystości pracownicy mogą zużywać dużo większe ilości chemii, niż jest to potrzebne do oczyszczenia powierzchni.

Ręczne mycie podłóg — sposoby na oszczędzanie

Mop do mycia podłóg

Jest kilka sposobów na oszczędne mycie ręczne podłóg. O co chodzi? Przede wszystkim warto postawić na profesjonalną chemię do sprzątania, która jest silniejsza i skuteczniejsza. To przekłada się na oszczędność czasu i preparatów czyszczących, a w konsekwencji — oszczędność pieniędzy. Co jeszcze można zrobić? Jeżeli nie ma wyjścia i konieczne jest ręczne mycie — należy przeszkolić personel sprzątający, aby dozował produkt zgodnie z zaleceniami producentów. To istotne tym bardziej że często zdarza się sytuacja, w której dozuje się za dużo środka czyszczącego. Warto też pamiętać, że niskopieniące preparaty jak np. Clinex M6 mogą z powodzeniem być stosowane do codziennego mycia zarówno do mycia ręcznego, jak i mycia maszynowego.

Profesjonalny środek do mycia podłóg w biurach oparty na polimerach

Podsumowując, mycie ręczne świetnie sprawdza się w przypadku mniejszych powierzchni i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Warto jednak zadbać o to, by wybrać profesjonalne środki czyszczące i odpowiednio je dozować. Po więcej porad zapraszamy do innych artykułów.

Zobacz też:

Przejdź do bazy wiedzy