Sprzątanie i dezynfekcja pomieszczeń w przychodni lekarskiej

Utrzymywanie czystości w przychodni lekarskiej działa na nieco innych zasadach, aniżeli w każdym innym miejscu. Tutaj zachowanie czystości oraz dezynfekcja osiąga znacznie wyższe standardy. Przychodnia lekarska jest miejscem, przez które przewijają się różni ludzie, z różnymi dolegliwościami i chorobami. Osoby wyznaczone do utrzymywania takich pomieszczeń w czystości, muszą zadbać o to, by zneutralizować drobnoustroje chorobotwórcze. Jest to zadanie trudne i aby było skuteczne, wymaga ustalenia oraz przestrzegania pewnych ściśle określonych zasad. Wiele pomieszczeń w przychodni lekarskiej ma różne zastosowanie i wykorzystywane są w innych celach. Jak je zatem prawidłowo sprzątać i dezynfekować?

Zasady utrzymywania czystości w przychodni lekarskiej

Jak już na wstępie zostało wspomniane, przychodnia lekarska posiada wiele pomieszczeń i gabinetów o różnym przeznaczeniu. Są gabinety zabiegowe, lekarskie, magazyny, korytarze, poczekalnie i łazienki. Aby sprzątać sprawnie i zachować czystość oraz ochronę biologiczną wszystkich tych pomieszczeń, należy stosować się do poniższych zasad:

Zasady, które pozwolą na utrzymanie czystości w przychodni lekarskiej, są rygorystyczne. Niemniej tylko ich przestrzeganie zabezpieczy przed kontaktem z wirusami i bakteriami oraz przeniesieniem ich poza przychodnię.

Szczegółowe instrukcje utrzymania czystości w pomieszczeniach różnego przeznaczenia

Sprzątając pomieszczenie różnego przeznaczenia wspólnym jest odpowiednie przygotowanie się do tej czynności. Zaczynamy od założenia odpowiedniego ubrania ochronnego oaz rękawic ochronnych. Następnym krokiem jest przygotowanie środków myjących, czyszczących i dezynfekujących. Czynności sprzątania wykonuje się w następującej kolejności:

Podsumowanie

Sprzątanie i dezynfekcja w pomieszczeniach przychodni lekarskiej odbywa się z zachowaniem wyśrubowanych norm i zasad bezpieczeństwa. Jednak to nie wszystko, równie ważne jest czyszczenie według szczegółowego schematu pracy. Tylko takie zachowanie daje stuprocentową gwarancję, że każda powierzchnia zostanie pozbawiona zanieczyszczeń biologicznych (wirusy, bakterie, czy grzyby). Takie zanieczyszczenia nie tylko mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia osób odwiedzających przychodnię, ale również mogą negatywnie wpływać na odbywające się w niej zabiegi. Nieodpowiednie sprzątanie pomieszczeń może więc narazić pacjentów na zaostrzenie się ich dolegliwości, czy nawet wpłynąć niekorzystne na wyniki badań laboratoryjnych.

Przestrzeganie wyżej wymienionych zasad zapewni wystarczającą ochronę pacjentów i osób postronnych. Co równie ważne, zapewni doskonałe utrzymanie czystości.

Przejdź do bazy wiedzy