Sprzątanie pokoju hotelowego przy gościu

Sprzątanie pokoju hotelowego
(zdj. Unsplash)

Sprzątanie pokoju hotelowego wymaga nie tylko używania dedykowanych do tego celu środków czystości. Liczy się przede wszystkim właściwe przeszkolenie pokojówek. Pewien problem może się pojawić, kiedy wymagane będzie sprzątanie pokoju hotelowego zamieszkiwanego przez gościa. W takiej sytuacji należy przedsięwziąć specjalne środki ostrożności. Prócz tego osoba, która zamierza sprzątać pokój, w przypadku kiedy gość nieoczekiwanie do niego wejdzie, musi wykazać się odpowiednim zachowaniem. Nie dziwi nikogo fakt, że gośćmi hotelowymi są ludzie uczuleni na wszelkie przejawy nieutrzymywania wysokich standardów czystości. Takim osobom należy dać do zrozumienia, że hotel, który wybrały, może w tym zakresie świecić przykładem. W tym artykule opowiemy, jak szybko posprzątać pokój hotelowy zamieszkany przez gościa. To dobry moment na to, aby zareklamować umiejętności osoby sprzątającej, sam hotel i skusić gościa do ponownego skorzystania z jego usług.

Sprzątanie pokoju hotelowego wymaga nie tylko używania dedykowanych do tego celu środków czystości. Liczy się przede wszystkim właściwe przeszkolenie pokojówek. Pewien problem może się pojawić, kiedy wymagane będzie sprzątanie pokoju hotelowego zamieszkiwanego przez gościa. Jak sprzątać pokój hotelowy przy gościu?

„Na czysto” i „przy gościu” – jak wygląda sprzątanie pokoju w hotelach?

Każde sprzątanie pokoi hotelowych rozpoczyna się od weryfikacji raportu o statusie pokojów. Personel odpowiedzialny za czystość może znaleźć w nim dwie pozycje:

W przypadku tej pierwszej informacja sygnalizuje, że gość wymeldował się już z pokoju. Takie pomieszczenia sprząta się jako pierwsze. Pozwala to szybko oddać pokój do dyspozycji kolejnego, potencjalnego klienta. W drugiej zaś mamy do czynienia ze sprzątaniem pokoju w trakcie pobytu gościa. Warto wiedzieć, jak wówczas należy się zachować i na co zwrócić uwagę wykonując swoje obowiązki.

Sprzątanie pokoju hotelowego przy gościu może zachęcić do ponownych odwiedzin hotelu

Sprzątanie pokoju w hotelu

Jak posprzątać pokój hotelowy, gdy znajduje się w nim gość? W takiej sytuacji należy przedsięwziąć specjalne środki ostrożności. Do tego osoba, która zamierza sprzątać pokój, w przypadku kiedy gość nieoczekiwanie do niego wejdzie, musi wykazać się odpowiednim zachowaniem. Nie dziwi nikogo fakt, że gośćmi hotelowymi są ludzie uczuleni na wszelkie przejawy nieutrzymywania wysokich standardów czystości. Takim osobom należy dać do zrozumienia, że hotel, który wybrały, może w tym zakresie świecić przykładem. Warto więc odpowiednio przygotować personel. Tym bardziej że sprzątanie pokoju hotelowego przy gościu to dobry moment na to, by zareklamować umiejętności osoby sprzątającej i sam hotel, a jednocześnie skusić gościa do ponownego skorzystania z usług hotelu.

Zawieszka hotelowa

By w jak najszybszy i zoptymalizowany sposób posprzątać pokój hotelowy, należy pracę dobrze sobie zaplanować i przestrzegać elementarnych zasad. Jakich? Pierwszym, co należy zrobić, to dyskretnie zapukać, aby mieć pewność, że gość wyszedł. W końcu prace porządkowe, przy gościu mogą doprowadzić do niepotrzebnego stresu i zakłócenia jego komfortu. Tak więc zawsze przystępujemy do pracy w czasie, kiedy gościa nie ma. Drzwi do pokoju muszą być uchylone, a na klamce wisieć powinna zawieszka hotelowa informująca o procesie sprzątania pokoju hotelowego.

Pokój hotelowy

Sprzątanie pokoju hotelowego przy gościu

Będąc wewnątrz pokoju hotelowego, można przystąpić do rozpoczęcia procesu jego sprzątania. W pierwszej kolejności warto otworzyć okna, a także rozsunąć firany i zasłony. Wszystko po to, by wpuścić do pokoju świeże powietrze. Dobrze jest też odkurzyć pokój na sucho, usuwając z dywanów i podłóg kurz oraz zanieczyszczenia. W końcu odkurzacz usuwa ogromną większość zanieczyszczeń z podłoża. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dobrze jest dysponować sprzętem, który posiada silne filtry antyalergiczne.

Po zakończonym odkurzaniu warto przyjrzeć się bliżej meblom, sprzętowi telewizyjnemu oraz pozostałym przedmiotom. Każdą usterkę należy zgłosić i niezwłocznie usunąć. Następnym krokiem będzie usunięcie zmagazynowanych zanieczyszczeń stałe i śmieci. Trzeba też usunąć używane naczynia, które należy zastąpić czystymi i wymienić ręczniki. 

Kolejnym krokiem sprzątania pokoju hotelowego jest usuwanie kurzu z mebli i reszty wyposażenia. Nie wolno wyrzucać, ani też przekładać z miejsca na miejsce prywatnych rzeczy gościa hotelowego.

Jeśli w pokoju znajduje się barek, należy uzupełnić jego braki oraz usunąć kurze. Jeśli dywany, czy meble tapicerowane wymagają prania, używamy odkurzacza z taką funkcją. Do odkurzaczy piorących wlewamy tylko odpowiednie płyny z profesjonalnej linii, np. Clinex Textile EXT.

Kończąc sprzątanie pokoju, należy zmienić pościel na czystą, a także spryskać pokój odświeżaczem. Zapach odświeżacza musi być odpowiednio dobrany. Zwykle stosuje się odświeżacze usuwające nieprzyjemne zapachy i pozostawiające świeżą woń. Profesjonaliści do tego celu używają Clinex Air Zapach Nuta Relaksu.

Sprzątanie łazienki w hotelu

Sprzątanie łazienki w hotelu

Hotelowa łazienka wymaga specjalnego podejścia do sprzątania. Musi ona zawsze wyglądać perfekcyjnie. To jednak nie wszystko, bo sprzątanie łazienki w hotelu to też usuwanie drobnoustrojów i zachowanie higieny. Do codziennego czyszczenia powierzchni glazurowanych w łazienkach spisuje się znakomicie płyn Clinex W3 Multi. Nie tylko skutecznie czyści podłogi z wodoodpornych materiałów, ale też usuwa zanieczyszczenia z przedmiotów sanitarnych. Jego aktywne składniki czyszczą nawet najtrudniej dostępne miejsca i co najważniejsze skutecznie je odkażają. Nie należy też zapominać o wyczyszczeniu powierzchni szklanych kabin i lustra.

Mydło w łazience

Mydło w łazience hotelowej

Najszybciej zużywającym się kosmetykiem w łazience jest oczywiście mydło w płynie. Zazwyczaj znajduje się ono w pojemniku z dozownikiem, który należy uzupełnić w razie potrzeby. Mydłem w płynie o bardzo dobrych właściwościach myjących i dezynfekujących jest profesjonalny produkt Clinex Liquid Soap. Klienci lubią to mydło za przyjemny zapach, a także to, że nie powoduje podrażnień, chroni skórę i jest bardzo wydajne.

Sprzątanie pokoju hotelowego to tylko jeden z etapów

Sprzątanie pokoju w hotelu

Choć pokoje hotelowe są priorytetem w sprzątaniu, na czystość hotelu składa się znacznie więcej. Należy zadbać też o sprzątanie recepcji, korytarzy, restauracji, łazienek ogólnodostępnych, a także stref rekreacyjnych czy przestrzeni zewnętrznych. Te strefy również wymagają regularnej dbałości. Zaniedbanie tych obszarów może wpłynąć na komfort gości i wizerunek hotelu. W końcu kompleksowe podejście do czystości jest kluczem do utrzymania wysokiego standardu usług i pozytywnych opinii gości.

Sprzątanie pokoju hotelowego przy gościu nie jest trudnym zadaniem. Wymaga jednak wprawy i zastosowania odpowiedniej chemii. Ciekawostką jest fakt, że na sprzątnięcie takiego pokoju wprawiona pokojówka potrzebuje zaledwie 25 minut! Stosując profesjonalne preparaty i trzymając się planu pracy, można szybko wysprzątać pokój przy gościu w czasie, gdy ten wyjdzie np. na śniadanie lub obiad. 

Przejdź do bazy wiedzy