Na niektórych pracodawców prawo nakłada obowiązek stworzenia szatni pracowniczych. Musi ona spełniać określone wymogi. Jej organizacja i wyposażenie zależą w znaczącym stopniu od charakteru pracy i specyfiki zakładu. Szatnia dla pracowników musi znaleźć się w budynku, w którym odbywa się praca. Należy zadbać nie tylko o jej odpowiednie wyposażenie, ale też czystość. Podobnie jak inne pomieszczenia podlega ona zasadom higieny. Każde zaplecze socjalne kontrolowane jest przez Sanepid.
Bezpieczne i higieniczne warunki pracy to podstawa w każdym przedsiębiorstwie. Dzięki zachowaniu czystości dbamy o komfort i zdrowie pracowników, ale również wpływamy na pozytywny wizerunek całej firmy. Niestety, w dzisiejszych czasach niewypełnianie zaleceń i wpadki bywają niewybaczalne – nie tylko przez sanepid, ale i uczulonych na kwestie higieny klientów.
Szatnie pracownicze – z tekstu dowiesz się:
- Jakie są wymagania sanepidu dotyczące wyposażenia szatni pracowniczych
- W jaki sposób utrzymać czystość w pomieszczeniach socjalnych
- Jakie środki stosuje się do czyszczenia powierzchni w szatniach i neutralizacji zapachów
Rodzaje szatni pracowniczych
Szatnie pracownicze dzielimy ze względu na jej przeznaczenie. Szatnie odzieży własnej pracowników wykorzystuje się do przechowywania odzieży prywatnej pracowników. Do składowania odzieży roboczej wykorzystuje się szatnie odzieży roboczej i ochronnej. Jeżeli mają znajdować się w niej oba rodzaje odzieży, organizujemy szatnie podstawowe, ponieważ takie pomieszczenia charakterystyczne są m.in. dla gastronomii. Odzież własną i roboczą, a także środki ochrony indywidualnej przechowujemy w szatniach przepustowych. Szatnie przepustowe składają się z części przeznaczonej do przechowywania odzieży własnej pracowników i części na odzież ochronną. Znajduje się tam również przepustowy zespół sanitarny, wyposażony w natryski. To, jakie szatnie pracownicze, znajdą się w danym budynku, warunkuje charakter pracy. Bez względu na rodzaj szatni, jej ściany powinny być wykonane z materiałów, które w łatwy sposób można utrzymać w czystości. O tym, jak to robić, piszemy w dalszej części artykułu.
Pomieszczenie socjalne – wymogi sanepidu
W zakładzie pracy musi znaleźć się oddzielna szatnia dla pracowników damska i męska. Pracodawca ma obowiązek zapewnienia do niego swobodnego dostępu. Jeżeli w zakładzie pracują osoby niepełnosprawne, musi do nich dostosować pomieszczenia. Trzeba też zaizolować je przed wilgocią i utratą ciepła. Ponadto szatnie muszą mieć zapewnioną przynajmniej czterokrotną wymianę powietrza. Należy wyposażyć je w szafki i miejsce do siedzenia, ponieważ szatnie pracownicze muszą mieć bezpośrednie połączenie z zespołem sanitarnym. Również szerokość między dwoma rzędami szafek nie może być mniejsza niż 1,5 metra. Zgodnie z przepisami na każdego pracownika przypada 0,5m2 wolnej powierzchni podłogi.
Zaplecze socjalne a higiena i czystość
Szatnia to miejsce, gdzie pracownicy się przebierają, spędzają przerwy i spożywają posiłki. Trzeba więc zadbać o ich czystość. Do czyszczenia powierzchni używa się profesjonalnych środków, jak np. Clinex DEZOFast do mycia wodoodpornych powierzchni, gdyż sanepid zwraca szczególną uwagę na to, czy wszystko znajduje się na swoim miejscu. Odzież robocza nie może mieć kontaktu z odzieżą prywatną. Kosze na śmieci należy regularnie opróżniać, ponieważ szatnie pracownicze podlegają zasadom zawartych w GHP (Dobrych Praktykach Higienicznych).
Regularne sprzątanie szatni pracowniczych
O porządek w swoich szafkach dbają pracownicy. Jednak czyszczenie powierzchni stanowi obowiązek oddelegowanego do tego zespołu sprzątającego. Szatnie pracownicze sprzątamy regularnie. Znajduje się w nich odzież robocza, która sprzyja zabrudzeniom. W szatniach każdego dnia przebywa kilka, a nawet kilkanaście osób. Zwiększa to ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii oraz wirusów. Powierzchnie mają niekiedy kontakt żywnością podczas spożywania posiłków przez pracowników. Zaniedbanie czystości w takim miejscu skutkuje niezgodnością z zasadami higieny pracy.
Szafki, ławeczki oraz podłogi w szatniach powinny być czyszczone każdego dnia. Bardzo ważne jest jednak, by do mycia używać preparatów, które skutecznie likwidują odciski palców, kurz i widoczne zabrudzenia. W dzisiejszych czasach pracodawca nie może pozwolić sobie na to, by jego pracownicy zarazili się od siebie nawzajem, na przykład przez kontakt z pozostawionymi w różnych miejscach wirusami i bakteriami. Aby ustrzec się przed falą zachorowań na COVID-19 i nie tylko, należy zadbać o regularną dezynfekcję wszystkich newralgicznych elementów szatni pracowniczej.
Pracownicy wielokrotnie w ciągu dnia dotykają klamek, szafek i poręczy. Podręcznym w tym przypadku preparatem może być Clinex DEZOFast. Wygodne opakowanie ze spryskiwaczem ułatwi szybkie przecieranie klamek i innych, często dotykanych elementów. Co ważne, to profesjonalny preparat dezynfekująco-myjący o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym. Jest w pełni bezpieczny i za jego pomocą możemy dezynfekować powierzchnie mające kontakt z żywnością – a takie również występują na firmowych zapleczach.
Czyszczenie powierzchni wodoodpornych
W szatniach pracowniczych mamy powierzchnie pokryte różnymi materiałami. Na podłogach znajduje się betonowa posadzka, kafle, PCV lub inne wodoodporne powierzchnie. Do ich czyszczenia stosujemy niskopieniący preparat Clinex MaxDirt. Można go wykorzystać również do powierzchni malowanych proszkowo. Nadaje się do mycia podłóg, ścian i zmywalnych powierzchniach. Szatnie pracownicze ze względu na swój charakter wymagają zastosowania specjalistycznych środków. Clinex MaxDirt jest bezpieczny nawet dla powierzchni, mających bezpośredni kontakt z żywnością.
Aby w pełni skorzystać z właściwości Clinex MaxDirt należy wstrząsnąć butelkę i rozcieńczyć koncentrat w wodzie. Jeśli korzystamy z niego w celu mycia powierzchni mających kontakt z żywnością, pamiętajmy o obfitym spłukaniu po zakończonej pracy!
Z Pozwoleniem Ministra Zdrowia
Aby spełnić wszelkie wymogi prawne i zachować należytą czystość w szatniach, należy stosować środki bezpieczne dla człowieka. Przykładem jest nie tylko Clinex MaxDirt, ale też Clinex DEZOFast o działaniu bakteriobójczym. Posiada pozwolenie Ministra Zdrowia. Przeznaczony jest do dezynfekcji i mycia powierzchni wodoodpornych. Stosuje się go również w zakładach kosmetycznych, przemyśle mleczarskim i mięsnym oraz gastronomii. Szatnie pracownicze czyszczone z jego wykorzystaniem spełniają wszelkie wymagane warunki higieny pracy.
Jak stosować środki do czyszczenia powierzchni?
Clinex DEZOFast kupimy w formule koncentratu bądź formie od razu gotowej do użycia. Clinex MaxDirt to koncentrat. Zaplecze socjalne sprzątamy więc po wcześniejszym przygotowaniu odpowiedniego roztworu. Środek należy połączyć z wodą w odpowiednich proporcjach. W przypadku Clinex MaxDirt wynoszą one 20 – 1000 ml środka na 10 L wody. Przy Clinex Barren stosujemy od 50 do 100 ml preparatu / 10L wody. Szatnie pracownicze o większych powierzchniach łatwiej sprząta się z wykorzystaniem szorowarek i innych maszyn sprzątających. Oba produkty nadają się do czyszczenia ręcznego i maszynowego.
Pracownicy powinni mieć także stale udostępniony płyn do dezynfekcji rąk. Bez względu na to, czy na co dzień pracują w rękawiczkach czy nie, po przyjściu do pracy powinni móc zadbać o podstawową higienę osobistą – co jest także troską o bezpieczeństwo innych pracowników. Najlepiej postawić przy drzwiach dozowniki z żelem – na przykład Clinex DEZOSept. To żel o zapachu kokosowym, na bazie alkoholu.
Szatnie pracownicze a przyjemny zapach
Przechowywanie ubrań pracowników, spożywanie posiłków, a także częste użytkowanie pomieszczenia sprzyja powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Aby je usunąć, stosuje się neutralizatory zapachów. Największą skutecznością wykazują się produkty zawierające aktywne nanocząsteczki. Wykorzystano je w Clinex Nano Protect Silver Odour Killer – Green Tea i Clinex Nano Protect Silver Odour Killer – Fresh. Usuwanie nieprzyjemnych zapachów odbywa się przez kataliczne utlenianie, ponieważ aktywne nanocząsteczki trwale neutralizują przykre zapachy. Szatnia dla pracowników zostaje wypełniona świeżością.
Podsumowanie
- Szatnie pracownicze muszą być przystosowane do charakteru pracy zakładu. Powinny znaleźć się szatnie osobne dla mężczyzn i kobiet, o odpowiednim wyposażeniu
- Sanepid kontroluje nie tylko wyposażenie szatni, ale też panującą w nich czystość
- Do czyszczenia powierzchni używamy bakteriobójczych środków, bezpiecznych dla człowieka
- Intensywność eksploatacji sprzyja powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Należy je usuwać z wykorzystaniem neutralizatorów zapachów
[clinex_products ktm=”77-014,77-018,77-348,77-351″]