Trudne zabrudzenia, łatwe metody czyszczenia. Jak usunąć kamień i osady w łazience?  

Czy wiesz, że w łazience spędzamy ok. 2 lata całego swojego życia? Korzystamy z niej zarówno w domu, jak też podczas pobytu w hotelu, restauracji bądź też na stacji benzynowej. Ze względu na jej wyjątkowy charakter, sposób oraz intensywność eksploatacji jest szczególnie narażona na zabrudzenia, które są trudne w usunięciu.

Jaku usunąć kamień w łazience – Z artykułu dowiesz się:

Największymi przeciwnikami podczas walki o czystość są rdza, kamień wodny i osad mydlany. Kamień wodny zalega w toalecie i na ściankach prysznica, osad z mydła gromadzi się w fugach, a także na armaturze łazienkowej. Regularne sprzątanie w warunkach mieszkalnych często wystarcza, aby panowała w łazience czystość i świeżość. W przypadku sanitariów w miejscach publicznych, w których korzysta z nich więcej osób wymagane jest korzystanie ze specjalnych środków o mocno skoncentrowanym działaniu.

Zabrudzenia a namnażanie się bakterii w łazience

Łazienka stwarza doskonałe warunki do namnażania się bakterii i grzybów. Szczególnie publiczne toalety, z których korzystają różne osoby, wymagają większej uwagi w kwestii higieny i czystości. Bakterie w łazience nie gromadzą się jedynie na muszli klozetowej. Podczas spuszczania wody w toalecie bakterie bardzo szybko rozprzestrzeniają się na wszystkich powierzchniach. Jeżeli chodzi o grzyby, pleśnie i bakterie, to stanowią one integralną część otoczenia człowieka. Nie zagrażają osobom o dobrej odporności. Inaczej jest w przypadku szczepów bakterii chorobotwórczych, jak E-coli i Salmonella oraz pleśnie, w tym Aspergillus, Claviceps i Stachybotrys. Kontakt z nimi przyczynia się do rozwoju alergii, chorób układu oddechowego i zatruć.

Najwięcej bakterii znajduje się w wilgotnych i ciemnych miejscach, czyli wokół odpływów brodzika, wanny i umywalki. Ich skupiska są też obecne w zakamarkach. Właśnie dlatego należy dbać o regularne dezynfekowanie takich powierzchni środkiem bakteriobójczym i grzybobójczym. W tym przypadku sprawdzi się Clinex W3 Bacti, który jest kwaśnym preparatem przeznaczonym do miejsc prywatnych, jak łazienka w mieszkaniu oraz publicznych jak szkoły czy hotele.

Jak wybierać środek do czyszczenia łazienki publicznej?

W domowych warunkach stosuje się bardzo często naturalne preparaty, jak ocet czy soda. Poradzą sobie z mniej uporczywymi zabrudzeniami. W publicznych łazienkach mamy do czynienia z bardziej opornym osadem i kamieniem ze względu na większą częstotliwość eksploatacji. To powoduje, że konieczne jest użycie profesjonalnych środków do czyszczenia łazienek publicznych. Powinny być bezpieczne dla takich powierzchni, jak glazura podłogowa, posadzki i powierzchnie sanitariów. Silnymi właściwościami czyszczącymi charakteryzują się środki o pH kwasowym. Jednocześnie preparat nie może wykazywać właściwości utleniających. Tak duże wymagania dotyczące profesjonalnej chemii czyszczącej powodują, że spośród szerokiej gamy produktów, możemy wybierać tylko z kilku.

W takiej sytuacji można się posłużyć środkami Clinex z linii W3. W pierwszej kolejności należy wskazać na występujący w trzech pojemnościach – 1 l, 5 l i 10 l Clinex W3 Multi. Produkt jest dedykowany do codziennej pielęgnacji łazienek i urządzeń sanitarnych. Płyn charakteryzuje się doskonałymi właściwościami czyszczącymi, dzięki czemu upora się nawet z trudnymi zabrudzeniami. Clinex W3 Multi powstał na bazie kwasu fosforowego dobrze rozpuszczalnego w wodzie, niewykazującego właściwości utleniających. To wysokowydajny koncentrat przeznaczony do natychmiastowego użycia. Dzięki temu zabrudzone fugi będzie można wyczyścić z łatwością.

Profesjonalne środki do czyszczenia łazienek

Dlaczego profesjonalne? W przypadku sanitariów użytku publicznego powinny one być czyszczone znacznie częściej i dokładniej niż łazienka w domu. Mają na to wpływ przede wszystkim dwa główne czynniki. Pierwszym jest częstotliwość użytkowania, która jest znacznie większa. Po drugie w warunkach domowych często regularnie dbamy o czystość, np. wycieramy wannę po każdej kąpieli. Profesjonalny środek czyszczący pozwala usunąć zabrudzenia z powierzchni bez konieczności używania kilku preparatów. Wymaga to opracowania bardzo skutecznej, o wszechstronnym działaniu formuły. Przykładem takich działań jest linia Clinex W3, w której znajduje się Clinex W3 Active Shield zapewniający aktywną ochronę polimerową. Zawarte w preparacie substancje czyszczą i zabezpieczają powierzchnię brodzików, wanien, a także szyb kabin prysznicowych. Produkt jest przeznaczony do usuwania nacieków z rdzy i kamienia, ale też poradzi sobie z osadem mydlanym i tłustymi zabrudzeniami.

Akcesoria i środki do sprzątania podłogi w łazience

Podstawą skuteczności usuwania trudnych zabrudzeń z powierzchni łazienkowych jest wybór odpowiedniego środka. Oprócz tego należy wyposażyć się we właściwy sprzęt i akcesoria, dzięki którym sprzątanie będzie łatwiejsze oraz mniej pracochłonne. W utrzymaniu czystości w kilku łazienkach pomoże wózek sprzątający, który umożliwia transport środków czystości i sprzętu. Do czyszczenia podłóg potrzebny będzie odpowiedni mop. Bawełniany w przypadku podłóg twardych np. glazurowych oraz z mikrofibry do paneli, czyli miękkich powierzchni. Kiedy będziemy wyposażeni w odpowiedni sprzęt pozostanie nam dobór odpowiedniego środka. Clinex Profit Sanit, to koncentrat dedykowany powierzchniom w sanitariatach. Po zastosowaniu produktu nie pojawiają się smugi i zacieki. Ponadto koncentrat pozostawia przyjemny zapach. Regularne stosowanie produktu pozwoli utrzymać perfekcyjną czystość glazury podłogowej i posadzek w sanitariatach. Należy pamiętać, że podłogi są najbardziej narażone na zabrudzenia w miejscach użyteczności publicznej. Dla higieny, bezpieczeństwa i zdrowia osoba sprzątająca powinna używać jednorazowych rękawiczek.

Kamień i osady w łazience im dłużej zalegają, tym trudniej je usunąć. Nie poradzą sobie z nimi zwykłe środki czystości, które nie usuwają brudu lub usuwają go jedynie powierzchownie. Wybieraj profesjonalne środki o skoncentrowanej formule, przeznaczone do czyszczenia łazienek publicznych i sanitariów.

Podsumowanie

Przejdź do bazy wiedzy