Odpady cyfrowe to wciąż jeszcze nowy temat i przez wielu nie do końca rozpoznany. Coraz więcej firm i organizacji zwraca jednak uwagę na potrzebę uporządkowania swoich danych i zwrócenie uwagę na oszczędności cyfrowe. Już 16 marca obchodzimy jak co roku, Digital Cleanup Day — czyli Dzień Cyfrowych Porządków. Marzec to zatem idealny moment, by wraz z marką Clinex opowiedzieć o zjawisku cyfrowych odpadów i o tym, jak je ograniczać!
Digital waste — co to jest?
Pojęcie „Digital waste” (cyfrowe odpady) odnosi się do wszelkich niepotrzebnych, nieużywanych lub przestarzałych danych, plików, aplikacji, urządzeń elektronicznych lub infrastruktury cyfrowej. Podobnie jak odpady fizyczne, które gromadzą się w środowisku naturalnym, digital waste stanowią „zaśmiecenie” środowiska cyfrowego, które realnie wpływają na nasze zasoby. Każdy niepotrzebny mail, duży załącznik, nieczytany newsletter czy nieudane zdjęcie w telefonie zajmują przestrzeń i zużywają energię. W jaki sposób? Serwery, które muszą pomieścić ogromne ilości naszych danych, zużywają gigantyczne ilości energii elektrycznej i generują dwutlenek węgla do atmosfery.
Jakie cyfrowe odpady możemy znaleźć w swoim otoczeniu?
● Niepotrzebne pliki i dokumenty: stare pliki, kopie zapasowe, duplikaty dokumentów i inne niepotrzebne pliki, które zajmują miejsce na dysku twardym lub w chmurze.
● Przestarzałe urządzenia elektroniczne: niewykorzystane lub uszkodzone urządzenia, takie jak stare telefony komórkowe, laptopy, komputery stacjonarne, które nie są już używane, ale wciąż zajmują miejsce lub nie zostały właściwie utylizowane. Wszystkie elektrośmieci oddajemy do Punktu Zbiórki Elektroodpadów!
● Nieaktualne aplikacje i oprogramowanie: stare aplikacje, które nie są już aktualizowane lub używane, ale wciąż zajmują miejsce na urządzeniach i mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, jeśli nie są odpowiednio zaktualizowane.
● Niepotrzebne dane w chmurze: dane lub pliki, które zostały przesłane do chmury, ale nie są już potrzebne, a mimo to pozostają w systemie, zajmując przestrzeń.
● Elektroniczne śmieci: spam, niechciane wiadomości e-mail, niepotrzebne reklamy i inne formy niechcianych treści cyfrowych.
Ten ostatni przykład to główne źródło zaśmiecenia naszych skrzynek mailowych. Wystarczy jednak pamiętać o kilku zasadach i raz w miesiącu przeprowadzić „czystki” swoich skrzynek mailowych! Według badań, do 90% zapisanych danych nie wracamy już nigdy po 3 miesiącach. To oznacza, że możemy je usunąć i zwolnić przestrzeń!
Digital waste negatywnie wpływa na środowisko!
Digital waste ma negatywne konsekwencje dla środowiska. Chodzi między innymi o zużycie zasobów energetycznych i materiałowych potrzebnych do przechowywania i obsługi tych danych oraz wpływ na klimat. Ponadto zajmowanie nadmiernych zasobów cyfrowych może powodować utratę wartościowych danych oraz zwiększać ryzyko naruszenia prywatności i bezpieczeństwa danych.
Digital Cleanup Day to inicjatywa powstała z ramienia Let’s Do It World, czyli organizatora World Cleanup Day. Od 2020 roku w Digital Cleanup Day wzięło udział 170 krajów, a prawie 870 000 osób usunęło blisko 12,7 miliona GB danych, zapobiegając rocznej produkcji około 3169 ton CO2.
Wraz z naszym partnerem, marką Clinex, zachęcamy do przeprowadzenia swoich własnych cyfrowych porządków. Wskazówki, jak to zrobić, znajdziecie na naszej stronie!
Zobacz więcej: