Gruntowne sprzątanie to znacznie więcej niż codzienne porządki. To kompleksowe odświeżenie pomieszczeń, które przywraca im blask. Jak przeprowadzić takie gruntowne czyszczenie? W artykule przedstawiamy sprawdzone metody i praktyczne porady, które w tym pomogą.
Gruntowne sprzątanie to znacznie więcej niż codzienne porządki. To kompleksowe odświeżenie pomieszczeń, które przywraca im blask. Jak przeprowadzić takie gruntowne czyszczenie? W artykule przedstawiamy sprawdzone metody i praktyczne porady, które w tym pomogą.
Gruntowne sprzątanie — co to znaczy?
Sprzątanie gruntowne to proces, który różni się diametralnie od codziennego, cyklicznego sprzątania. Obejmuje dokładne oczyszczenie wszystkich trudno dostępnych miejsc i powierzchni, które nie są zbyt często czyszczone podczas codziennych porządków. Gruntowne czyszczenie to nie tylko usunięcie widocznych zabrudzeń, ale też usunięcie niewidocznych alergenów, bakterii, zarazków czy innych zanieczyszczeń, które nawarstwiają się i gromadzą w każdym miejscu.
Od czego rozpocząć gruntowne czyszczenie?
W pierwszej kolejności trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do gruntownego czyszczenia oraz dobrać właściwe środki czystości, które szybko i skutecznie rozpuszczą i usuną nagromadzony brud z czyszczonej powierzchni. O czym trzeba pamiętać podczas takiego przygotowania? Kluczowe są profesjonalne środki czystości. To one dają pewność, że proces gruntownego czyszczenia zostanie wykonany kompleksowo.
Co jest potrzebne do gruntownego czyszczenia?
- ścierki z mikrofibry
- wiadra
- szorowarka jednotarczowa
- odkurzacz na sucho/mokro
- szczotki
- pady podłogowe prostokątne i okrągłe
- profesjonalne środki czystości
Oczyszczenie powierzchni
Jeżeli sprzęt i środki czystości zostały skompletowane, nie pozostaje nic innego jak przejść bezpośrednio do procesu sprzątania. Od czego zacząć gruntowne czyszczenie? Koniecznie będzie usunięcie wszelkich niepotrzebnych przedmiotów, które mogą utrudniać wykonywanie usługi. O ile to możliwe, warto przenieść niepotrzebne rzeczy do innego pomieszczenia. Jeśli takiej możliwości nie ma, wtedy trzeba ułożyć wszystko w jednym miejscu w danym pomieszczeniu. Jeżeli nie ma takiej możliwości, bo wynika to ze specyfikacji danego obiektu/pomieszczenia — trzeba oczyścić powierzchnię w taki sposób, aby można było choćby swobodnie poruszać się po ciągach komunikacyjnych.
Przygotowanie powierzchni do czyszczenia
W tym punkcie zaczyna się proces gruntownego czyszczenia. W zależności od powierzchni trzeba usunąć widoczne zabrudzenia w postaci kurzu, pyłu czy zaschniętych plam i substancji. Jak to zrobić? Używamy do tego różnego rodzaju narzędzi jak skrobaków czy szczotek. Do tego dochodzi odkurzanie powierzchni. Odkurzanie powierzchni jest bardzo ważne. W przypadku kiedy używamy szorowarki jednotarczowej czy innych urządzeń źle odkurzona podłoga może doprowadzić do porysowania czyszczonej powierzchni.
Użycie odpowiednich środków czystości
Aby skutecznie usunąć nagromadzone zabrudzenia, kluczowe jest użycie chemii profesjonalnej, która jest dedykowana do gruntownego czyszczenia. Dlaczego? Siła czyszczenia takich preparatów jest o wiele wyższa niż produktów do codziennego sprzątania. Dobór właściwej profesjonalnej chemii do utrzymania czystości w procesie gruntownego czyszczenia jest niezwykle istotny. Dzięki dobrze dobranym produktom gruntowne czyszczenie zostanie przeprowadzone w sposób prawidłowy, szybki i oszczędny.
Środki czyszczące trzeba dobrać w zależności od typu zabrudzeń i sprzątanej powierzchni. Jakich preparatów użyć do gruntownego czyszczenia? W przypadku czyszczenia obiektu gastronomicznego warto zastosować Clinex MaxDirt, który rozpuszcza świetnie wszelkie zabrudzenia na bazie tłuszczy. Dodatkowo można posiłkować się Clinex Grill, który usuwa nawet trudne przypalenia.
Gruntowne mycie podłóg
Posadzki podłogowe warto zostawić na sam koniec procesu sprzątania. Jeśli są takie możliwości techniczne, warto koniecznie skorzystać z urządzeń sprzątających. Do gruntownego mycia podłóg przeznaczona jest szorowarka jednotarczowa, która w połączeniu z profesjonalną chemią do sprzątania pozwoli na doczyszczenie posadzki podłogowej.
Podłogi w gastronomii zarówno ręcznie, jak i maszynowo doczyścić można produktem Clinex MaxDirt. Preparat nie zawiera kompozycji zapachowej. Dzięki temu może być używany w pomieszczeniach i na powierzchniach mających kontakt z żywnością. Do usunięcia nagromadzonych zabrudzeń w innych obiektach warto zastosować CLINEX M9 Strong. Preparat usuwa uciążliwe zabrudzenia i nawarstwione pozostałości środków czyszczących na posadzkach w warsztatach, halach fabrycznych oraz innych obiektach przemysłowych.
Gruntowne mycie toalet i sanitariatów
Toalety i sanitariaty częściej wymagają gruntownego mycia niż inne powierzchnie. Dzięki doczyszczeniu pomieszczeń sanitarnych zapewnia się użytkownikom czystą i higieniczną przestrzeń. Jakiego preparatu użyć do gruntownego mycia toalet Clinex W3 Forte nie ma sobie równych. Skutecznie usuwa najtrudniejsze zabrudzenia i rozpuszcza osady. Przed użyciem trzeba zapoznać się z kartą charakterystyki i kartą produktu, by uniknąć uszkodzeń powierzchni podczas złego użytkowania produktu. Więcej piszemy w poradniku o czyszczeniu i pielęgnacji toalet w miejscach publicznych.
Zakończenie procesu gruntownego czyszczenia
Aby zakończyć proces gruntownego mycia po wykonaniu usług, trzeba i zmyć jeszcze raz czyszczone powierzchnię czystą wodą. Po co? Ma to na celu usunięcia pozostałości użytych preparatów oraz neutralizację powierzchni. Warto pamiętać, że do procesu gruntownego mycia używa się środków chemicznych o bardzo silnych właściwościach czyszczących. Z tego powodu całkowite pozbycie się pozostałości produktów będzie bezpieczne dla użytkownika oraz dla czyszczonej powierzchni.
Mamy nadzieję, że nasz poradnik o gruntownym czyszczeniu będzie przydatne. Takie sprzątanie jest bardzo ważne. Z tego powodu trzeba je odpowiednio przeprowadzić. Po więcej zapraszamy do innych artykułów na naszym blogu.