Jak wyczyścić kanapę? Kilka słów o czyszczeniu i pielęgnacji.

Kanapa to jeden z podstawowych mebli w hotelach, ale również w biurach, czy obiektach publicznych. Służą również odpoczynkowi w biurach. Nadmierna eksploatacja kanapy jest szkodliwa, nie tylko dla formy fizycznej użytkowników, ale również samego mebla. Regularne czyszczenie kanapy zapobiega osadzaniu się kurzu i niszczeniu tapicerki. Jaką pielęgnację stosować, by zagwarantować kanapie schludny wygląd? Poznaj najważniejsze sposoby na proste i skuteczne czyszczenie kanapy.

Czyszczenie kanapy – Z tego artykułu dowiesz się:

Zadbaj o estetyczny wygląd i ładny zapach kanapy 

Nawet jeśli kanapa nie wygląda na brudną, to w czasie codziennego użytkowania zbierają się na niej okruszki jedzenia, martwy naskórek i, mogące powodować alergie czy podrażnienia skóry, kurz i roztocza. Warto wspomnieć o pupilach, które czasami odwiedzają biura lub hotele – trudna do usunięcia sierść to kolejne wyzwanie, z jakim musimy się zmierzyć podczas robienia porządków.

Czyszczenie kanapy jest zatem zabiegiem, który powinniśmy wykonywać nie tylko ze względów estetycznych, ale i higienicznych. W ten sposób dbamy także o zapach w pomieszczeniu i komfort użytkowania – chętniej przecież wypoczywamy na meblu, który jest odświeżony i pachnący.

Przygotowanie do czyszczenia kanapy

W pierwszej fazie czyszczenia, zabrudzeń najlepiej pozbyć się za pomocą odkurzacza. Aby dokładnie usunąć kurz, warto użyć podłużnej końcówki i spróbować dostać się do każdej szczeliny mebla. Na tym etapie warto również zdjąć pokrowce z poduszek i wyprać je w pralce.

Niektóre elementy mebli nie wymagają wieloetapowego czyszczenia za pomocą specjalnych preparatów do kanap. Do drewnianego oparcia czy metalowych nóżek sprawdzi się szmatka nasączona wodą. Dbałość o takie szczegóły wpływa na finalny efekt pielęgnacji.

W wielu sklepach dostępne są rolki zbierające nieczystości. Za ich pomocą możemy także wstępnie oczyścić kanapę. To szybki sposób na pozbycie się włosów i sierści. Nie możemy jednak zapominać o tym, że brud głęboko przenika w warstwy tapicerki. Do dokładnego czyszczenia warto wyposażyć się w odpowiednie preparaty, takie jak Clinex Textile EXT. To skoncentrowany preparat do ekstrakcyjnego prania. Zapewnia doskonały efekt czyszczenia, usuwa brud i plamy z głębszych warstw tkaniny, a także pielęgnuje i ożywia kolor materiału. Przeznaczony jest do mycia maszynowego z użyciem maszyn piorących i odkurzaczy.

Jedna kanapa, wiele sposobów na pielęgnację

Na rynku znajdziemy różne produkty pozwalające na to, by szybko usunąć zanieczyszczenia z tapicerki. Wygodną formułą jest pianka, którą możemy spryskać powierzchnię mebla. Pianka do tapicerki Clinex Textile Foam nie zawiera środków wybielających i rozjaśniaczy, więc nie musimy obawiać się, że nasza sofa będzie miała przebarwienia. Taki preparat nie wymaga spłukiwania, co znacznie ułatwia pielęgnację kanapy.

Inny sposobem na czyszczenie kanapy jest szamponowanie. Za pomocą specjalnego preparatu – szamponu – tworzy się piana oddzielająca cząsteczki brudu od czyszczonej powierzchni. Szampon Clinex Textile SHP nie tylko ułatwi czyszczenie, ale zakonserwuje tapicerkę, zawiera bowiem polimer chroniący włókna przed ponownym zabrudzeniem. Taki płyn rozprowadzimy po kanapie za pomocą szczotki, gąbki lub profesjonalnych maszyn (jednotarczowych, szorowarek), które po wyczyszczeniu odessą pianę.

Trudne plamy na tkaninach

Niektóre plamy wnikają w głębsze warstwy tkaniny sofy bądź kanapy. Warto wówczas wypróbować inne metody czyszczenia niż te, które znamy od lat i zastosować wysoko skoncentrowany preparat, który nie tylko usunie plamy, ale i odtłuści materiał i zapobiegnie ponownemu osadzaniu się brudu. Za pomocą płynu do ekstrakcyjnego prania tapicerki, takiego jak Clinex Textile EXT, nie tylko wyczyścimy kanapę, ale ożywimy jej kolor i usuniemy nieprzyjemne zapachy.

Najczęstsze błędy podczas czyszczenia kanap

Powiększenie się plamy zamiast jej zniknięcia, przebarwienie materiału, zniszczenie tapicerki… Brzmi znajomo? To tylko niektóre z konsekwencji niewłaściwego czyszczenia kanapy. Aby im zapobiec, wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad.

Jeśli chcemy upewnić się, czy na pewno nie zniszczymy tapicerki, warto wykonać prosty test. Wystarczy nanieść preparat na mało widoczne miejsce mebla i zaobserwować jego oddziaływanie na materiał, z którego wykonana jest kanapa. Jeżeli po kilku minutach na tapicerce nie pojawią się przebarwienia, możemy spokojnie nanieść środek czyszczący na cały mebel.

Większe zabrudzenia na kanapie czyśćmy w kierunku od krawędzi do środka, aby nie rozprowadzać zanieczyszczenia po większej powierzchni i w konsekwencji nie powiększać plamy.

Niektóre tkaniny (np. welur lub plusz), z których wykonane są kanapy i narożniki, są wrażliwe na zbyt zdecydowane mechaniczne czyszczenie – materiał łatwo się mechaci i przeciera. W takich przypadkach warto delikatnie rozpocząć prace i stopniowo zwiększać nacisk, z jakim przesuwamy gąbkę bądź ścierkę po tapicerce.

Czyszczenie kanap nie musi kojarzyć nam się z uciążliwym wyzwaniem. Regularna pielęgnacja i zadbanie o to, aby osoby odpowiedzialne za sprzątanie, na bieżąco usuwały największe plamy na bieżąco, sprawi, że mebel będzie spełniał swoje funkcje przez wiele lat.

Podobne artykuły

Przejdź do bazy wiedzy