Czyszczenie pralki – jak skutecznie wyczyścić pralkę?

Czyszczenie pralki
(zdj. pixabay)

Jak każdy sprzęt AGD, również pralki wymagają regularnej konserwacji oraz czyszczenia. Intensywne pranie, np. w hotelach i pralniach sprzyja częstszym awariom. Ponadto są znacznie bardziej narażone na osadzanie się w ich wnętrzu kamienia. Nieregularne czyszczenie pralki znacznie skraca ich żywotność. Ponadto powoduje, że pralka nie spełnia w pełni swojej funkcji. Tkaniny nie dopiero się, a usunięcie trudnych plam staje się trudniejsze, a nawet niemożliwe. Czym wyczyścić pralkę, by powróciła do swojej sprawności? Jak często należy ją odkamieniać? Podpowiadamy!

Pralka przemysłowa a zwykła pralka

Pralki przemysłowe

Czyszczenie pralki to proces, który powinno się dostosować do rodzaju urządzenia. Inaczej postępujemy z pralkami domowymi, inaczej z maszynami piorącymi. W drugim przypadku mamy do czynienia z urządzeniami bardziej funkcjonalnymi. Niekiedy odbywa się w nich cały proces czyszczenia tkanin. Producenci dostosowują je do intensywniejsze pracy. Zdarza się, że pracują nieustannie przez cały dzień. Również środek do czyszczenia pralki nie będzie taki sam.

Czym wyczyścić pralkę? Do profesjonalnych pralek wybieramy preparaty o silniejszym działaniu jak np. środek odkamieniający Clinex Destoner. Rezygnujemy też z domowych sposobów, które nie wykazują się wystarczającą skutecznością.

Domowy preparat do czyszczenia pralki – dlaczego to nie najlepszy wybór?

Czyszczenie pralki

W domowych warunkach używa się często kwasku cytrynowego, octu i sody. To produkty, które nie mają przeznaczenia czyszczącego, a znalazły swoje zastosowanie w kuchni. Mycie pralki polega często na usuwaniu kamienia osadzającego się na jej podzespołach. To trudne zabrudzenia, z którymi domowe środki sobie nie radzą. Środek do mycia pralki musi charakteryzować się skoncentrowaną formułą. Łączy w sobie bezpieczeństwo ze skutecznością. Jego skład bazuje na składnikach o konkretnych właściwościach. Domowe sposoby nie gwarantują powodzenia, co przekłada się na stratę czasu. Mogą również przyczynić się do zniszczeń urządzenia.

Czyszczenie pralki octem – na czym polega najpopularniejszy domowy sposób na czyszczenie pralki?

Mycie pralki

W sieci krąży wiele poradników na domowe sposoby na mycie pralki. Jednym z najpopularniejszych jest czyszczenie pralki octem. Jedne z nich każą wlewać ocet do komory na proszek, inne zaś prosto do bębna. Następnie należy ustawić program na najwyższą temperaturę i włączyć pranie. Ocet powinien oczyścić pralkę ze wszelkich zabrudzeń i usunąć kamień oraz nieprzyjemny zapach. W teorii, bo w praktyce się tak nie dzieje. Czy warto myć pralkę octem? Niestety takie zabiegi mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Szczególnie kiedy umieszczamy ocet w pojemniku na proszek. W przypadku niedrożnego pojemnika ocet może zalać elektronikę, co doprowadzi do jej uszkodzenia. Czym umyć pralkę? Lepiej jest zastosować profesjonalny płyn do czyszczenia pralki, który został przebadany i jest bezpieczny dla tego typu urządzeń.

Czym czyścić pralkę?

Mycie pralki ścierką

Wielu z nas szuka domowych sposobów na codzienne porządki, ponieważ są one ekologiczne i ekonomiczne. Tymczasem nie wszędzie się sprawdzają. O ile ocet faktycznie wykazuje właściwości odkamieniające, to jednak do pralki lepiej go nie wlewać. W celu gruntownego wyczyszczenia pralki lepiej sięgać po profesjonalne płyny do odkamieniania pralki. Dobrze poradzi sobie wspomniany Clinex Destoner. Świetnie radzi sobie z kamieniem i co równie istotne, nie klasyfikuje się jako produkt niebezpieczny dla środowiska. Preparaty tego typu są przebadane i gwarantują bezpieczeństwo stosowania zarówno dla zdrowia, jak i urządzeń. Dlatego też szczególnie w przypadku maszyn przemysłowych, zdecydowanie lepiej jest zastosować profesjonalny środek do czyszczenia pralki.

Zatkanie układu hydrostatycznego

Regularne mycie pralki to konieczność. W przeciwnym razie istnieje ryzyko całkowitego zatkania układu hydrostatycznego. To jedna z częstszych ofiar kamienia. Kiedy osadza się kamień, zmniejsza się światło jego elementów. Skutkuje to mniejszym ciśnieniem wody. Nie można w takich warunkach przeprowadzić efektywnego prania. W przypadku hoteli oznacza to spowolnienie procesu sprzątania. Zatem mycie pralki powinno wykonywać się znacznie częściej niż tylko po pojawieniu się pierwszych sygnałów niesprawności.

Głośna pralka? Konieczne czyszczenie pralki!

pralka

W specyfikacji sprzętu znajduje się informacja o dopuszczalnym poziomie hałasu przez niego generowanym. Nie można go jednak przekraczać. Jeżeli do tego dochodzi, oznacza to awarię. Do powodów głośnej pracy pralki należy m.in. kamień w elektrozaworze. Jak wyczyścić pralkę, by powróciła do swojej prawidłowej pracy? Należy użyć skoncentrowanego środka o odkamieniającym działaniu Clinex Destoner. Znalazł on swoje zastosowanie zarówno w urządzeniach sanitarnych i gastronomicznych, a także w gospodarstwie domowym. Środek do czyszczenia pralki należy rozcieńczyć z wodą, umieścić w pojemniczku i ustawić funkcję płukania.

Kamień na grzałce

Kamień na grzałce pralki

W ten sam sposób postępujemy w przypadku, kiedy kamień osadził się na grzałce. Czym odkamienić grzałkę pralki? Clinex Destoner można stosować do wszelkiego rodzaju grzałek i powierzchni niklowanych, chromowanych, stalowych oraz miedzianych. Preparat do mycia pralki zapobiega zmniejszeniu efektywności jej pracy. To jeden ze skutków zakamienionej grzałki. Aby możliwe było uzyskanie pożądanej temperatury, grzałka musi intensywniej się rozgrzewać. Ostatecznie dochodzi do jej przepalenia. Ponadto wzrastają koszty prądu ze względu na mocniejszą pracę urządzenia.

Skąd ten kamień?

Zastanawiając się, jak czyścić pralkę, warto wiedzieć również, co jest przyczyną uporczywego kamienia. Zmagamy się z nim zarówno w gospodarstwie domowym, jak i też w większych pralniach. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy przypisuje się twardej wodzie. Jego powstawaniu sprzyja też pranie w wysokich temperaturach. Związki magnezu i wapnia pod wpływem wysokiej temperatury tworzą wapienny osad, czyli kamień. Osadza się on na grzałce, bębnie, filtrze oraz innych podzespołach. Mycie pralki wymaga więc zwrócenia uwagi na wszystkie elementy urządzenia. Na naszym blogu jest też artykuł o kamieniu i odkamienianiu, który rozwija ten tamat.

Jak czyścić pralkę profesjonalnymi środkami?

Brud w pralce

Profesjonalny preparat do czyszczenia pralki to gwarancja największej skuteczności z zachowaniem bezpieczeństwa i ochrony podzespołów. Środek musi mieć działanie odkamieniające jak Clinex Destoner. Jego formuła skutecznie usuwa kamień osadzający się na grzałkach elektrycznych i powierzchniach niklowanych, miedzianych i stalowych. Dodatkowo chroni przed ponownym powstaniem problemu. Warto go stosować również w celach profilaktycznych. Dzięki temu każde mycie pralki będzie skuteczniejsze. Sprzęt też będzie prawidłowo pracował.

Jak wyczyścić pralkę z zewnątrz?

Przyciski pralki

Kamień ma destrukcyjny wpływ na sprawność pralki. Jednak zabrudzenia pojawiają się również na obudowie sprzętu. Na plastikowych elementach osadza się kurz, mogą pojawić się zacieki. Przy intensywnym użytkowaniu powierzchnia pokrywa się pozostałościami po środkach piorących. Jak wyczyścić pralkę, uwzględniając jej obudowę? Do czyszczenia plastiku wykorzystujemy preparat Clinex Fast Plast. Znalazł swoje zastosowanie w gastronomii, przemyśle i biurze. Można nim czyścić wszelkie powierzchnie plastikowe. Doskonale sprawdza się nawet przy porowatej strukturze. Tworzy na powierzchni antystatyczną powłokę, zapobiegającą osadzaniu się kurzu.

Nie zapominaj o uszczelce i filtrze!

Filtr pralki

Regularne i dokładne mycie pralki gwarantuje jej bezawaryjne funkcjonowanie. Warto jednak pamiętać, aby po każdym praniu dokładnie wyczyścić i osuszyć uszczelkę pomiędzy bębnem a drzwiami. To w niej zbierają się różne zanieczyszczenia, które powodują powstawanie pleśni i pogarszają efektywność prania. W przypadku gdy uszczelka zawiera szlam, należy go bezzwłocznie usunąć i dokładnie wyczyścić gumę. Jak często czyścić filtr pralki? Czyszczenie filtra również powinno odbywać się regularnie. Gromadzą się w nim nie tylko włosia z włókien, ale także inne drobne elementy. Zapchany filtr blokuje prawidłowe odpompowywanie wody, co wpływa również negatywnie na efektywność prania.

Mycie pralki to ważne zadanie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się przydatny i wskazuje, jak umyć pralkę i na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia. O czym warto pamiętać?

Podobne artykuły:

Przejdź do bazy wiedzy