Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy pogoda na zewnątrz bywa bardzo kapryśna. Podłogi w tym czasie wymagają zatem specjalnego traktowania. Jeśli chodzi okres jesienny, nie można być pewnym pogody, raz jest ciepło i sucho, a raz pada deszcz. W zimie pogoda jest jeszcze mniej przychylna, pada śnieg, a niskie temperatury dają się we znaki.
Podłogi w tym czasie są poddawane niekorzystnym dla zachowania swojego stanu warunkom. Nawet te lakierowane, gdzie lakier zabezpiecza przed wilgocią i wahaniami temperatur w pewnych zakresach, również wymagają odpowiedniej ochrony. Zbyt długi kontakt z wodą, ze śniegiem, czy błotem wywiera negatywny skutek na każdego rodzaju podłogę. Niezwykle ważna jest więc odpowiednia konserwacja podłóg jesienią oraz jej ochrona w okresie zimowym.
Jak wygląda konserwacja podłóg w okresie jesienno – zimowym?
Jesień to czas, kiedy często podłoga ma kontakt z wodą i błotem. Wymaga więc dość częstego mycia. Najlepiej wówczas sięgać nie tylko po zwykłe środki myjące, ale także konserwujące. Wytarcie butów przed drzwiami na wiele się nie zda, kiedy do budynku wchodzi więcej osób. Po pewnym czasie na podłogach widać rozmazany brud, ślady ziemi i błota, które należy regularnie ścierać. Do tego celu najodpowiedniejszymi środkami czystości nie są zwyczajne płyny do podłóg, ale te, które zapewnią utrzymanie czystości oraz konserwację podłogi.
Jako że trzeba działać na bieżąco i szybko doprowadzić podłogę do stanu pełnej używalności, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie Clinex Floral Forte. Płyn oczyści dokładnie podłoże i usuwa uporczywe zabrudzenia. Ponadto szybko wysycha i pozostawia świeżą woń. Konserwacja podłogi jesienią jest z racji zmiennej pogody utrudniona, ale z wykorzystaniem odpowiednich środków, zapewni utrzymanie jej w bardzo dobrym stanie. Profesjonalne preparaty poza środkami myjącymi i odświeżającymi zawierają także składniki konserwujące. Wpływa to na większą ochronę podłogi przed niekorzystnymi warunkami w tym trudnym okresie.
Ochrona podłogi zimą – podłogi w domach mieszkalnych
Każda podłoga w domu mieszkalnym jest do pewnego stopnia chroniona przed nieprzychylnymi jej warunkami. Konserwacja podłogi jesienią to jedno, ale w zimie wymaga ona dodatkowej ochrony. Najczęściej podłoga w tym okresie ma styczność z kroplami deszczu, śniegiem, a nawet drobinami błota. Podłogi wykonane z różnego rodzaju materiałów nie reagują na te zabrudzenia tak samo. Takie warunki różnie wpływają na podłogi z lakierowanego drewna, z paneli, czy płytek. Niemniej jednak zawsze nieusuwane zanieczyszczenia będą wcześniej, czy później skutkować pogorszeniem się kondycji i stanu podłogi.
Można sobie z tym doskonale radzić, stosując specjalistyczne preparaty przeznaczone do danej powierzchni. Jednym z cenionych produktów jest płyn do podłóg Clinex Nano Protect Floral. To doskonały produkt do mycia i ochrony podłóg odpornych na działanie wody. Nie pozostawia smug, a po jego zastosowaniu w powietrzu unosi się przyjemny zapach. Dodatkowo chroni podłogę przed szkodliwymi substancjami zawartymi w śniegu i wodzie deszczowej aż do kolejnego mycia.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja podłogi zimą na hali wielkopowierzchniowej?
Nie ma wątpliwości, że trudna jest pielęgnacja podłogi zimą na hali wielkopowierzchniowej. Hala produkcyjna w firmie czy magazyny potrzebują specjalnego traktowania. W okresie zimowym wymagana jest przede wszystkim dobra ochrona podłogi przed śniegiem. Każda osoba, która na halę wchodzi, wnosi wraz ze sobą wszelkie zanieczyszczenia. Zimą tymi zanieczyszczeniami jest głównie śnieg i woda pochodząca z jego topienia się, często też zawierająca inne zanieczyszczenia oraz nierzadko sól. Zadaniem osób zajmujących się utrzymaniem porządku jest zachowanie podłogi w czystości.
Kluczowe w tym okresie jest także pielęgnowanie podłogi, aby opierała się absorpcji brudu. Często do takiej pielęgnacji i mycia używa się specjalnych maszyn myjących. Z ich pomocą mycie staje się szybsze, a usuwanie uporczywych plam łatwiejsze. Co więcej, maszynowe czyszczenie poprawia proces pielęgnacji. Używając specjalnego i profesjonalnego płynu do czyszczenia maszynowego Clinex 4Hall, pielęgnacja podłogi i zachowanie jej kompletnych walorów użytkowych staje się znacznie łatwiejsze. Preparat ten tworzy cienką powłokę z polimeru, opiera się osadzaniu brudu i niszczeniu powierzchni. Podłogi regularnie czyszczone profesjonalnym preparatem dłużej utrzymują czystość i są doskonale zakonserwowane aż do następnego mycia.
Ochrona podłogi przed śniegiem na hali produkcyjnej
Na hali produkcyjnej zwykle mamy do czynienia z brudem bardzo trudnym do usunięcia. Wówczas może być konieczne użycie mocniejszego środka. Bez niego pielęgnacja podłogi zimą może nie być skuteczna. Zwykły płyn do mycia automatycznego może sobie nie poradzić. Najlepszym preparatem do tego jest Clinex M9 Strong. Jest on doskonałym środkiem do usuwania silnych zabrudzeń. Najlepiej używać go na powierzchniach odpornych na środki alkaliczne używając do mycia zwyczajnych mopów albo maszyn jednotarczowych.
Jak w okresie jesiennym i zimowym dbać o podłogi drewniane?
Drewno nie należy do materiałów o wysokiej odporności na wodę. Choć wiele podłóg wykonywanych z drewna pokrytych jest lakierem, to jednak w okresie o zwiększonej wilgotności wymagają od nas większej delikatności. Podobnie jak w przypadku innej powierzchni, w momencie zabrudzenia błotem lub śniegiem, należy natychmiast ją wyczyścić. Warto w codziennym myciu stosować specjalne środki zawierające w swoim składzie substancje konserwujące drewniane podłogi. Pozostawiają one na powierzchni specjalną warstwę ochronną i znacznie ułatwiają kolejne sprzątanie. Kluczowym w pielęgnacji drewnianych podłóg w okresie zimowej pluchy jest natychmiastowa reakcja. Niezwłoczne usuwanie wszelkich zanieczyszczeń pozwoli uniknąć wniknięcia wody w strukturę drewna.
Podłogi w sklepach również są narażone na zabrudzenia
Wielu właścicieli sklepów w okresie jesienno-zimowym martwi się o stan swoich podłóg. Szczególnie narażone są te obiekty, które mają bezpośrednie wejście z ulicy. W galeriach handlowych problem ten jest znacznie mniejszy, ponieważ większość zanieczyszczeń pozostaje na korytarzach. Niemniej jednak w takich placówkach również istnieje ryzyko zanieczyszczenia, a nawet zniszczenia podłogi. Pod podeszwą gromadzimy nie tylko błoto, ale również sól drogową. Ta zaś wraz z drobinkami piasku lubi wykruszać się spod butów. Nierzadko są to drobne zanieczyszczenia, które łatwo przeoczyć. Dlatego też, aby zachować podłogę w sklepie w nienagannym stanie, musimy częściej ją czyścić. Gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza, warto kilka razy dziennie przetrzeć mopem podłogę w sklepie. Szczególnie gdy przewija się przez niego wielu klientów. Zagwarantujemy w ten sposób czystość i zabezpieczymy podłoże przed szkodliwym wpływem soli i piasku.