Mycie powierzchni zewnętrznych

Mycie powierzchni zewnętrznych to przede wszystkim utrzymanie zdrowego środowiska, estetyka, ale też dbałość o długowieczność materiałów budowlanych. Czyste zewnętrzne powierzchnie poprawiają wygląd budynków, zwiększają wartość nieruchomości oraz zapobiegają uszkodzeniom spowodowanym przez pleśń czy grzyby. W poniższym materiale przedstawimy najważniejsze kwestie związane z czyszczeniem zewnętrznych powierzchni w tym techniki, narzędzia, profesjonalne środki czystości oraz praktyczne porady.

Dlaczego mycie powierzchni zewnętrznych jest ważne?

Warto zacząć od początku, a więc, co się kryje pod pojęciem czyszczenia powierzchni zewnętrznych? To w dużym skrócie mycie dachów, tarasów, chodników czy podjazdów z kostki brukowej. Dlaczego czyszczenie zewnętrznych powierzchni jest ważne? Wynika to z tego, że takie powierzchnie są narażone na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych i środowiskowych. Kurz, pył, deszcz, zanieczyszczenia związane z przemysłem są czynnikami, które powodują zabrudzenia oraz uszkodzenia.

Co daje regularne czyszczenie powierzchni zewnętrznych?

Regularne mycie zewnętrznych powierzchni może:

Techniki mycia powierzchni zewnętrznych

Mycie powierzchni zewnętrznych można wykonać za pomocą wielu technik. Wybór techniki zależy od rodzaju powierzchni, stopnia zabrudzenia oraz możliwości finansowych. Jakie techniki są do wyboru? To przede wszystkim mycie ciśnieniowe, mycie parowe i mycie ręczne.

Mycie ciśnieniowe zewnętrznych powierzchni

Mycie ciśnieniowe to najpopularniejsza metoda. Na czym polega ta metoda? Polega na użycia wody pod ciśnieniem do usuwania zanieczyszczeń, brudu, pleśni czy glonów lub innych zabrudzeń. Potrzebna jest więc odpowiednia myjka. Myjki ciśnieniowe są efektywne w czyszczeniu elewacji, tarasów, kostki brukowej, dachów i podjazdów. Istotne jest, aby dostosować odpowiednie ciśnienie do rodzaju powierzchni, aby nie uszkodzić materiału.

Czyszczenie parowe zewnętrznych powierzchni

Druga technika czyszczenia zewnętrznych powieści to mycie parowe. Jakie są zalety czyszczenia parowego? Użycie pary wodnej do czyszczenia jest ekologiczne i skuteczne. Wygenerowana para pod odpowiednim ciśnieniem usuwa zabrudzenia i jednocześnie dezynfekuje powierzchnie, co jest bardzo pożądane w miejscach publicznych.

Mycie ręczne powierzchni zewnętrznych

Czyszczenie ręczne budynku

Na sam koniec pozostaje mycie ręczne powierzchni zewnętrznych. W niektórych przypadkach, zwłaszcza na wrażliwych lub zabytkowych materiałach mycie ręczne z użyciem delikatnych szczotek może być skuteczne. Technika jest bardzo pracochłonna, lecz pozwala na bardzo precyzyjne czyszczenie bez ryzyka uszkodzeń czyszczonej powierzchni.

Skuteczne środki czystości do mycia powierzchni zewnętrznych

By czyszczenie było skuteczne, kluczowy jest dobór odpowiednich środków czystości. Oprócz wyboru właściwej techniki i sprzętu do mycia to profesjonalna chemia sprawia, że myte powierzchnie są czyste i estetyczne.

Jaki preparat do mycia ciśnieniowego?

Do mycia ciśnieniowego odpowiednim preparatem będzie Clinex S5 APC OUT. Ten preparat świetnie sprawdzi się do czyszczenia kostki brukowej, elewacji czy dachów z typowych zabrudzeń atmosferycznych. S5 APC OUT poradzi sobie z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami na bazie olejów i tłuszczy.

Jaki preparat do usuwania zielonych nalotów, glonów i mchów?

Jak usunąć zielone naloty? W przypadku kiedy na czyszczonej powierzchni znajdują się zielone naloty, glony, mchy, porosty -należy użyć Clinex ALG. Produkt tworzy niekorzystne środowisko dla ponownego rozwoju zielonych nalotów oraz zabezpiecza czyszczone powierzchnie.

Jaki preparat na tłuste powierzchnie?

Tłuste powierzchnie skutecznie zostaną wyczyszczone za pomocą Clinex 4DirtFoam, który dzięki swojej niepowtarzalnej formule tworzy aktywną pianę. Powierzchnie pokryte wytworzoną pianą dogłębnie usuwają zabrudzenia. Następnie wystarczy wykonać spłukiwanie piany i można cieszyć się czystą i odtłuszczoną powierzchnią.

Praktyczne porady w związku z myciem powierzchni zewnętrznych

Mycie dachów i elewacji na wysokościach

Mycie powierzchni zewnętrznych wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno dla wykonawcy, jak i osób postronnych. O co chodzi?  Mycie na zewnątrz może wiązać się z pracą na wysokościach. To wymaga zachowania przestrzegania zasad bezpieczeństwa i BHP. Do tego należy używać certyfikowanych urządzeń czy narzędzi do pracy na wysokościach. Warto pamiętać o tym podczas mycia dachów, elewacji i innych powierzchni, które wiążą się z pracą na wysokościach.

Sporządzanie harmonogramu czyszczenia

Regularne mycie powierzchni zewnętrznych zapobiega gromadzeniu się zabrudzeń, które są trudne do usunięcia. W takim wypadku warto opracować harmonogram czyszczenia powierzchni zewnętrznych w zależności od indywidualnych czynników i predyspozycji do powstawania brudu.

Ochrona roślinności

Podczas używania profesjonalnych środków czystości warto zadbać o ochronę roślinności, jaka może znajdować się wokoło czyszczonych powierzchni. Mocna chemia może doprowadzić do zniszczenia roślin. Z tego powodu tak ważne jest zabezpieczenie przed ich zniszczeniem.

Podsumowanie

Mycie zewnętrznych powierzchni jest niezbędnym elementem konserwacji budynków i infrastruktury. Regularne i odpowiednie czyszczenie nie tylko poprawia estetykę, ale też przedłuża żywotność materiałów, chroni zdrowie i podnosi wartość nieruchomości. Wybór odpowiednich technik, narzędzi i środków czyszczących, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, pozwala na skuteczne i bezpieczne mycie różnych powierzchni zewnętrznych.

Перейти до бази знань